Tmaindt hozzszls
|
2009.04.20. 19:02 - |

TASSY JOLN:
A SZERETET OLTALMBAN |
[42-23] [22-3] [2-1]
VIII/a
Persze arrl fogalmuk nem lehet, hogy nekem ez a templomi vezetk mekkora esemny s rm lett. Lnyegben olyan, mintha n is ott lennk, ha nem ltom is az oltrt. Nem is ltni a fontos, hanem az, hogy amit hallunk, az bennnk maradjon s kzelebb kerljnk ezltal Istenhez – emberhez.
gy tudtam gynyr magnfelvteleket is kszteni a szentmiskrl, lelkigyakorlatokrl, ami kln rm, hatrtalan jrzs volt szmomra, mert klnsen fontosnak reztem, hogy a prdikcikban elhangz tants ne szlljon el, s ilyen mdon is megragadva, segteni tudjam beplst a mi ltnkbe.
Teht n magam is gy kerltem kzelebb s kzelebb az Egyhz lethez, gy rtettem meg gondjait… S 1988-ban mr tudtam, hogy templomunk renovlsa nem csupn egy pletnek a megszplse, hanem egyben hitvallsunk „kls jele” is.
Az akkori krlmnyek kztt nagy sszefogsra volt szksg ahhoz, hogy elromosodott templomunkat minden felsbb anyagi tmogats nlkl Gyngysi Jzsef atya, akkori plbnosunk rendbe tudja tenni. n is segteni akartam. Leveleket rtam klfldre szrmazott cspai ismerseimnek, s krtem segtsgket, anyagi tmogatsukat. Nagy rmmre azutn megtudtam, hogy vlaszknt jnnek az adomnyok a plbnira… Felbuzdulva ezen, igyekeztem minl tbb cmet sszegyjteni. Abban az idben nem volt olyan egyszer, hiszen telefonunk akkor mg nem volt, s termszetesen levelet is csak annyit tudtam elkldeni, amit n magam gyztem egyenknt kzzel megrni. Voltak azonban lelkes segtim, akik utnajrtak, amikor kellett – mg kanizsai bartnm is cmeket, pnzt gyjttt a kedvemrt, a cspai templom javra.
gy, olyan teljes szvvel, ahogyan tett mindent nekem, amg csak 1994-ben maghoz nem szltotta az r. Most mr az rk Hazbl figyel s vigyz rnk is.
Hiszem, hogy ezt teszi…
A klfldre, vidkre szrmazottaktl egybknt tbbnyire jelentsebb sszegeket kaptunk, s nagy rmnkre ez kifutotta a hittanterem megnagyobbtst is, s gy a helybeli gyjtsekkel egytt mindent sikerlt elvgezni, ami a tervekben volt.
Idkzben Jzsef atya rvid, de tartalmas prdikciibl a szmomra leghatsosabbakat a magnfelvteleimrl nagy kitartssal, szorgalommal lerogattam. Ezeket azutn Nyri Ibolya nagylelken legpelte, Tassy Csilla Kecskemten fnymsolta. Amikor elkszlt egy ilyen prdikcis lap, n voltam a legboldogabb ezen a fldn, amirt odaadhattam ezeket a beszdeket msoknak is – emlkeztetl, vagy azoknak, akikhez csak gy juthatott el az rmhr.
A vezetket ad Mria nninek ksznheten azonban mg folytatsa is lett sokakat mozgst tevkenykedsemnek, melyben annyira benne reztem a Jisten eligazt, tmutat hatalmt, hogy valban gy tnt: n csupn az eszkzeknt cselekszem, hogy gy legyen, ahogyan elrendeltetett…
Jzsef atya elhelyezse utn tbb vre trtnt - amikor az let zajlsa mr a szekrnyem mlyre sodorta ezeket az imnt emltett, lert prdikcikat - hogy Pintrn Eta nni vratlanul Rmba ment hosszabb idre, s 1999 janurjban Csetnyin a nprajzi plyzathoz Eta nni helyett velem tltetett ki egy krdssorozatot.
gy kerltem Csetnyin Amlkval kapcsolatba, aki tlem is megkrdezte, hogy nem tudnk-e valakinek rgi, Cspn elhangzott, lert prdikcit, amit felhasznlhatna munkja egyhzi anyaghoz. Mondtam, hogy rgit nem, de tz ve rottak vannak nekem is. Neki ez is nagyon megfelelt. Amikor elkerestk s belelapoztam ezekbe a rengeteg munkmat rejt rsokba, egszen vratlanul tltt fel bennem, hogy de j lenne egy fzetet kszteni bellk Jzsef atya ezstmisjre… Azutn ez a gondolat nem ment ki a fejembl.
Elmondtam Sntn Erzsike nninek, aki mris grte, hogy az anyagiakat llja, csak intzzem, s amikor ezt Dbrein Margit nni megtudta, azt mondta, beszll is… S n akkor rmmmoromban ezt a 25 prdikcit mint a szlvsz kldtem el Marosi Izidor pspk atynak, krve az elbrlsukat s ha megfelelnek tallja azokat, szveskedjen rni hozz egy ajnlst. Ezt legnagyobb mulatomra hamarosan meg is kaptam. gy mg inkbb nekibuzdulva kldtem tovbb az rsokat btymknak, hogy Zsuzsi szmtgpre vigye. Ezutn kvetkezett volna a nyomdakeress, de azt vlaszolta Mszros lmosn Ica nni Kecskemtrl, hogy a lnya sajnos nem dolgozik mr a nyomdban, gy nem tud segteni. Azonban kldtt tzezer forintot, hogy tegyem a nyomdakltsgbe – melynek sszegrl ekkor kezdett fogalmunk lenni…
Egy msik nyomdalehetsg is tlsgosan nehzkesnek bizonyult, tovbbi nyomdszismeretsg nlkl pedig nem tudtam elkpzelni, hogy akrhov is eljuthatok ezgyben. Rmletemet, hogy nem fogok boldogulni, elpanaszoltam telefonon Izidor pspk atynak, aki azt mondta, ne fljek, mert a Szentllek velem van s segt… A kvetkez napokban jtt haza Nyri Hajnalka, s amikor megltogatott, neki is elmondtam, hogy n most milyen bajban vagyok, hogy mennyire mellfogtam a nyomdkat illeten … de nem krtem semmit s sem grt. Hrom nap mlva azonban telefonlt Budapestrl, hogy tallt nekem egy nyomdszt, aki ingyen elkszt nekem 200 darab fzetet, csupn a sznes cmlapot kell megfizetni, mivel azt nem kszti.
Ez a hr akkor engem annyira ledbbentett, hogy az rmtl magamon kvl voltam, hiszen egy teljesen idegen valakit csakis a Jsgos Isten kldhetett az n rmmre, vigaszomra…
Folytatjuk...
|
VIII.
Cselekv asszonyok kzelben
Van, amikor minden eshetsge meg volna valakinek arra, hogy ne csak sirnkozzon, hanem cselekedjen is, de mgsem teszi. Legtbbet mindig azok tesznek, akik a llek utastsait kvetve kpesek olykor a semmibl is teremteni, hogy prbljk a sebeinket bektzni, hinyainkat beptolni.
Rluk szeretnk most szlni, nhnyukat megemltve. Azokrl, akik elindtjk azt a „lavint”, amelybl vilgok keletkeznek s elrasztjk letnket a msok rmt keres szeretet mustrmagjaival – amelyek ha kisarjadzanak, gig r fv nvekszenek.
k azok, akik utat mutatnak neknk.
Rab-Kovts vt 1977-ben az ORFI-ban ismertem meg. A munkaterpin volt foglalkoztat, de eredetileg rajztanr-festmvsz. t hetet tltttem akkor az ORFI-ban. Kvetkez ottltemkor mr nem volt ott, de a kapcsolatunk megmaradt. Tbb vi levelezs utn az n rsaimbl ksztett egy plyzatot, mellyel az ART ’89 nemzetkzi kulturlis fesztivlon irodalmi fdjat nyert. Az rs az Aranyfillrek ktetben jelent meg – kimondhatatlan rmet jelentve szmunkra… Ekkor n hinni kezdtem abban, hogy a mi Urunk, Istennk az n semmiv vlt mivoltom ltal is zenhet a vilg fel, s az eszkzl hasznlva ezzel, engem is felemelhet az t porbl, a hibavalsg pusztt mlysgbl…
Ezutn klnsen meg akartam felelni erre minden igyekezetemmel. Br magam is csak a semmibl teremthettem, ahogyan Nagyanymat kvetve, az eldobott paprdarabkba letet prbltam n is lehelni, hogy „csipkv” varzsolva, valami szemet gynyrkdtet, szpet tudjak benne adni. Diplomkat n nem szerezhettem, az indttatst csupn a szvembl, lelkembl merthettem. Fldi vilgunk rtkrendjben pedig diploma nlkl nem rvnyeslhetnk. A lehetsgeimbl hiba prbltam a maximumot kihozni – lehetsgknt – minden tren – csak ez az eldobott paprdarabka adatott. Rab-Kovts va most ezt a csipkegyjtemnyemet szeretn kiadatni, msokkal is megosztani. Buzdtsul a hozzm hasonl helyzetben levk szmra, hogy ne, soha ne engedjk „paprdarabkinkat” sem elveszni, semmiv foszlani – becsljk meg, leheljnk letet legparnyibb lehetsgeinkbe is, mert ltnk rtelmt csak gy tallhatjuk meg. Segtsd t Uram … hogy paprcsipkim felkilt jell vljanak az kezben s enyhlst hozzak ezzel n is az szve fjdalmban…
Ezekben a visszaemlkezseimben n csak a magam letrl szlhatok. A magam gondolatairl, az engem rint esemnyekrl, annak szereplirl s csupn annyit, amennyit msokkal is megoszthatok. gy emltem itt most meg Mria nnit, volt plbnosunk, Letanoczky Ern atya desanyjt, aki 1979-ben a nagybjti lelkigyakorlat alkalmval elshajtotta magt: milyen kr, hogy n nem hallhattam! S a kvetkez alkalomra megszervezte j fival, hogy a templomi erstbl hozzanak t nekem egy vezetket, - melyet Dezs bekttt a rdimba, hogy ezutn n is halljam, ami a templomban elhangzik…
Lelki plsemet illeten ptolhatatlan lehetsget teremtett ezzel szmomra. Hiszen akrmilyen kzel lakunk is a templomhoz, oda az n tjutsom tlsgosan krlmnyes lett volna. Amikor nha mgis tjutottam, nekem ott olyan nagyon j volt lenni! Nem gyzk csodlkozni azon, hogyan lehetsges, hogy amikor valaki szabadon mehetne, nem kvn s nem is akar a templomba menni?...
Folytatjuk...
|
VII/b
1970. szeptember 8-n a debreceni klinikra kerltem. A belgygyszaton ngy hetet, az ortopdin hrom hetet tltttem. Rszben azrt nylt ilyen hosszra, mert az egyik nvrke azt hitte, hogy majd is olyan knnyedn tud engem ide-oda ltetni, mint ahogyan Anyutl ltta… Amit nem tudott megtenni, s valamikppen alm csavarodott a lbam, s a bokm felett elrepedt a csontom. gy azonban mg inkbb megklnbztetett bnsmdban rszesltem, s igazn mondhatom, hogy ott engem mindenki szeretett, segtett. Rajzoltam is, s ez klns tekintlyt adott nekem. Az ott tlttt id nagy esemnye lett letemnek. A belgygyszaton kicsit gy tnt, mintha templomban lennk … melyet azt hiszem Kakuk tanrsegd r embersges, egyttrz, ert ad tekintete tett ilyenn, mert a beteg szmra ez a legfontosabb. Nagy brndom volt ott, hogy ha n meggygyulnk, csakis krhzban dolgoznk… Annyira fontosnak reztem a betegekkel val foglalkozst. Boldogg tett Vica Debrecenben l csupa szv szleinek, testvreinek a ltogatsa, segtse is, ami ott az idegenben klnsen jlesett. Amikor tbb ht utn meglttam a krterem ajtajban Anyut a ltogatsomra jnni… valami elmondhatatlan jrzs, megnyugvs tlttte be ezt az egsz fldet…
Br itt is tudomsul kellett vennem, hogy csupn erst injekcikat kaphatok – madrtk lvn sohasem lehetett elegend a fejldsemhez annyi tpllk, amit megettem, de huszonnyolc vesen mr ebben sem sokat tehettek. Kaptam egy fzt is a derekamra, ami kicsit mg segtett volna, de csak gy tudtam viselni, ha semmit nem csinltam, ttlen pedig n nem akartam lenni…
A Debrecen utni vben csaldunkat vratlan tragdia rte: Vica elhagyta btymat, Dezst s vele egytt mindnyjunkat… Mi nem sejtettnk semmit. Egy levlben rta meg neknk ezt ami kimondhatatlanul megrzott bennnket, de errl bvebben itt nem akarok rni. Csupn annyit, hogy nem kellett volna megtrtnnie – annl is inkbb, mert elfogadhat ok nem volt r…
Az let azonban zajlik tovbb s a Jisten blcs elrendezsben valamikpp mindig krptldnak vesztesgeink. Dezs 1974-ben jra nslt. Felesgl vette Simon Zsuzst, akivel j fejezete kezddtt letnknek. Testvr lett szmomra is, s immr hrom vtizede visel bennnket, kitartva jban, rosszban kzttnk. 1977-ben megszletett a kis Bence – aki hromves korban azt mondta, orvos lesz, hogy a nagyapt meggygytsa…
Nhny vvel ksbb rm vonatkozan pedig olyan szinte, tgra nyitott szemekkel mondta: „milyen j neked, hogy nem kell olyan sokat jrklnod”!
Azutn nagy Bence lett is. 2000-ben neki ksznheten tudtam megvalstani a rajzaimrl kszlt kpeslap-lmomat, amely ugyancsak mozgstott engem s ltalam krnyezetemet. Nhny rajzomrl kpeslapot szerettem volna kszttetni s csodnak vettem, amikor megtudtam, hogy Bence akkori munkahelyrl az ottani gyekben pp jr ki egy nyomdba, s ajnlkozott elrendezni ott nekem is a kpeslapok nyomtatst. vette a rajzaimat is szmtgpre, s rtette a feliratokat, hogy ezzel is olcsbb legyen a nyomtats. Elszr csak hromfle lapot csinltattunk, s ennek az eladsi rbl fizettk a kvetkez hat kprl kszlt lapok nyomdakltsgt. gy, ezeket eladva vglis tizenhtfle kpeslapom kszlt, sszesen 32 ezer pldnyban. Nem tudnm megmondani, hogy a kpeslapoknak rltem jobban, vagy Bence maximlisan teljest lelkes, segtksz hozzllsnak.
A kpeslapokat elssorban is ajndkozsra szntam. Legszvesebben mindet elajndkoztam volna, de ht a nyomdakltsget ki kellett rulni bellk. S az jabb „csoda” ebben kvetkezett be, ahogyan kiterjedt krnyezetem ennek rdekben sszefogott s legalbb 25 ezer kpeslapomat segtettek eladni – kzrl-kzre, csaknem egyenknt. Hihetetlen nagylelksggel tettk azrt, hogy rmet szerezzenek nekem. Tbb ismeretlen, rtkes emberrel is sszehoztak kpeslapjaim – Kiss Virgkat, Borsoviczn vt, Horvthn Sarls Katalint s Urbn Szabn Boglrkt emltem meg, akikkel maradand kapcsolat alakult ki kzttnk. Boldogan sorolnm fel mindannyiuk nevt, de olyan hossz lista lenne, hogy itt erre nem lehet hely. ldja meg ket Isten mindenkor!
S ugye tudjtok Zsuzsika, Bence, hogy a szvnk mlyn nem a „msodik” vagytok s titeket is nagyon szeretnk, hsgetekrt, hozznk val figyelmes ragaszkodsotokrt nagyra becslnk!
Adj ert Uram, hogy lbak nlkl is talpra tudjunk llni s tovbb jutni a Te megismersedben, orszgod ptsben!
|
VII/a
Egyre kemnyebben megdolgoztam ezrt, mert azt akartam, ha mr msols, legyen minl tkletesebb. Ltva a sziszifuszi munkmat, rbeszlt jakar krnyezetem, hogy az 50 Ft helyett 70 Ft-ot krjek egy-egy rajzrt. Szerny kzvett bartnm azonban nem vllalta, hogy ezt az emelst megmondja a rajzoltat ismerseinek, s gy minden abbamaradt. Nagyon nem is bntam, mert tudtam, hogy az ilyen msols rtktelennek minslhet.
Ezutn kicsit magam kedve szerint kezdtem ismt rajzolgatni. Ekkor kszltek a Nagymama kpek. Nem rtette, mirt pp t rajzolom, de az irntam rzett hatrtalan bizalmban trelemmel, hsggel trte szegny a mozdulatlansgot az n kedvemrt. De ht ezek is az n szrnyprblgatsaim lehettek csupn.
gy teltek, mltak az vek… amikor ismt elterelt valami. Apu bartja, Ungor Lajos bcsi tvedt erre Sarkadrl, s ltva rajzaimat, kiment autjhoz s behozott megmutatni nekem egy festett tnyrt, hogy csinljak olyat – temperval, lakkozva.
Nagy kedvet kaptam hozz, s elkezdtem a tnyrfestst is. Apu frta a lyukat a tnyrok talpra, hogy felakaszthat legyen. Dancs Dezs bcsi pedig vitte Pestre, eladni a munkahelyn. Nem nagy mennyisgben persze, mert ezzel sem az volt a clom, hogy minl tbb legyen, hanem minl szebbek legyenek, s rletesen megdolgoztam ezzel is. A mintkat npi motvumok felhasznlsval n terveztem – gy klns lmny lett kiprblni egy-egy mintt. Taln mondhatom, azok voltak a legnfeledtebb veim, amg a tnyrfestssel foglalkoztam.
Kzben 1975-ben Tth Erzsi Dizseri Eszternek mutatta meg a tnyrjaimat, aki azutn Tds Klra nni kzssgnek gyjtse eredmnyeknt bevsrolt nekem sok-sok ecsetet, mvsz olajfestket, mindenfle hozzval vegyszerrel.
gy lakkozs nlkl is gynyren tudtam dolgozni. Ajndkozsra is rengeteg tnyrt festettem – mint ahogy sok fnykpet msoltam ilyen clra is, megismerve ebben a hatrtalan rmet, hogy n is tudok adni… Azonban a tnyrfests is olyan idignyes munka lett, hogy az egyb rajzolsnak httrbe kellett szorulnia. De minek is, ha nem tanulhatok, gysem lehet bellem semmi…
A tnyrjaimrl is megtudtam ksbb, hogy melegvzben mostk, s a mvszolaj bizony lezott. Ez nagyon elkedvetlentett, hogy ezrt dolgozzak olyan sokat … hiszen nekem egyetlen cskhzs rkba telt – nem gy, mint aki korongon csinlja. n a krzvel rajzoltam ki, s mindkt szln millimterrl-millimterre thegyes ecsettel hzogattam – megfesztett figyelemmel, visszafojtott llegzettel.
Akkor kezdtem khgni is.
A tnyrfests veiben rengeteg kzimunka-sablont is ksztettem tvel szurklva, ezt is rletes munkval, de szerettem csinlni, mert gynyrkdtem a szebbnl szebb mintkban, melyeket tbbnyire msoltam. Azutn Anyu elnyomta az anyagra ezeket a mintkat s is nagy gynyrsggel hmezgette.
Elkezdtem nszorgalombl oroszul, majd angolul tanulni. Odig jutva, hogy rtheten tudtam egyszerbb leveleket megrni sztr segtsgvel. nszorgalombl prbltam gyorsrst is tanulni. Dancs Dezs bcsi egy szavamra elteremtette a tanknyvet nekem… gy, nmagamra hagyatkozva azonban nem lehetett bennem elegend kitarts s az jabb feladatok remnysgei elmostk bennem ezeket a ksrleteimet.
A gygyulsom mr csak brnd lehetett, de hogy egyltaln semmit ne tudjanak segteni rajtam – ha csak annyit is, hogy ne rosszabbodna legalbb a bajom, - ezt nem hihettem s 1963 nyarn ismt elkerltem Budapestre az Amerikai ti Klinikra. Ezt mr jakarim rendeztk, szleim csak segtettek, hogy mehessek. Anyu termszetesen mindenhov jtt velem. Akkor mr Dezs felesge, Vica is ott volt s testvrknt segtett engem. De itt is csak vizsglatok voltak, ott maradnom nem kellett. Egyik orvos kldtt a msikhoz s gyorsan elintztek, pedig mg fnykpeztek is … ami igencsak felkavart, mert sejthettem, hogy semmi kze az n gygytsomhoz…
Mire vgl a Mexiki ti ortopdin kimondta egy orvos, hogy „nincs mit tenni” – mikzben folyton az rjt nzegette, mert munkaid lejrta volt. n ekkor ott egszen magamon kvl lettem s vigasztalanul kezdtem el srni – klnsen, amikor ez az orvos azzal prblt lecsendesteni, hogy ha mr nem brom a fejem tartani, adnak a nyakamra egy merevtt s ha egy knyvet sem brok mr lapozni, szerelnek elm egy lapozt… S gy tnt, legszvesebben kidobna mr onnan bennnket.
Ekkor mentnk Dezskhez elszr, ahol nhny napot mg eltltttnk, s Vica kedvessge, egytt rz szeretete visszahozott engem az letbe…
Voltam a szolnoki Hetnyi krhzban is, itt 10 napos kivizsglson – gyermekkorom ta Anyu nlkl elszr maradva ott… Ide szegny Ili bartnm rendezett, aki ezidben volt Szelevnyen a Jekkel doktorn asszisztense. Az eredmny itt is ugyanaz lett, de itt legalbb erst injekcikat kaptam. Sok j lmnyt is szereztem. Annak ellenre, hogy ekkor mr ppen elgg magatehetetlen voltam ahhoz, hogy kegyetlenl nehezen viseljem a kiszolgltatottsgot az idegenben, idegen emberek kztt – Anyu nlkl … s nagyon kvnkoztam oda, a Haleszba.
A cl rdekben azonban tudtam ert venni magamon, s akkor mg vonzott a kaland is, amit azutn elmeslhettem. Ide egyszer Apu is eljtt Anyuval megltogatni engem. Riadt arccal kzeledett felm, s ahogy ott megltott ldglni, odaborult az gyam vgre – elrejteni igyekezve a knnyeit. Azutn sohasem ltogatott meg, amikor krhzban voltam…
Folytatjuk...
|
VII.
Msodik szakadk
Az letnk persze sohasem csak a szarkalbas mezk madrdala volt. Mindennapjainknak mindig meg volt a maga kzdelme is, a folytonos bukdcsols, jrakezds. Egyre bizonyosabb vlt, hogy az elttnk ttong szakadkot, csupn a Kereszt kpes thidalni…
Amint a tanmese hsei esetben trtnt: aki eldarabolgatta nehznek vlt keresztjt knnyteni akarvn terhn, az a szakadkhoz rve a kicsire zsugorodott kereszttel nem tudott mit kezdeni. Csupn az jutott t, aki elfogadta melyet kapott s magval vonszolta az kereszttjn. Ezrt kell elfogadnunk a vltoztathatatlant, ami rendeltetett szmunkra, s azzal a lehetsggel prbljunk gazdlkodni, amely neknk adatott.
gy prbltam n is… A „szakadkokat” betlteni n nem tudhattam, de ppen a „kereszt” juttatott t a tloldalra, hogy rtalljak a SZERETET tndkletes vilgra, melybl egy szikrcska is kpes elhomlyostani fldi nyomorsgunkat – ertlensgnkben is ervel rasztva el szvnket, lelknket.
Az n gyermekkorom legfbb messknyve Apu legnykorban jratott Sznhzi let mellklete, a Boldog Ifjsg volt – vagy ahogyan mi hvtuk: a Sicc knyv. Ugyanis leginkbb a Sicc r kalandjait szerettk benne. De a sznes cmlap Sznhzi letet is szvesen nzegettem, ksbb olvasgattam is. Messknyvet jformn csak klcsnbe kaptunk, vagy elrkltk nagyobb unokatestvreinktl. Ezeket Apu olvasta fel estnknt – mintegy alvs eltti szertartsknt, aminek valami klns varzsa volt.
Ksbb ifjsgi regnyeket is gy olvastunk, vagy a vaskos Rzsa Sndort – alig vrva, hogy este legyen!
Azutn eljtt annak az ideje is, amikor mr nllan olvastam. Ez inkbb tizenngy ves korom utn volt, amikor mr tudatosan trekedtem arra, hogy „beptoljak”. n sohasem azrt olvastam, hogy magamat elszrakoztassam, hanem hogy tudjam, ami abban a knyvben van…
Nem hihettem, hogy n gy rendesen sohasem tanulhatok, s azt akartam, hogy addig is tudjak valamit, valami nagyon szpre, fontosra kszlve. Olvastam mindent, de klnbsget akartam tenni. Egyre tbb sajt knyvem is lett, amit vettem is, kaptam is.
Hasonlan voltam a rajzolssal is. Gyermekkoromban is sokat rajzoltam – trtneteket
kpekben mondva el. Ht-nyolc ves lehettem, amikor Nagymamrl felismerhet arckpet ksztettem, de mindezt csak gy jtszadozsbl tettem mg akkor. Tizenhrom ves koromban a Haleszban Vargn Juliska nni egyik alkalommal csodlattal mutatta nekem a nluk vendgesked, nlam ngy-t vvel idsebb Liszkai Juli rajzfzett, - melyben kpeslapokrl msolt, sznes ceruzval ksztett virgkpek voltak lthatk. Akkor gy gondoltam, hogy tudnk olyat n is...
Amikor hazajttnk, rgtn hozz is kezdtem. A sznes ceruzval csakhamar nem elgedtem meg, vzfestkkel prbltam gyeskedni, s Juliska nni azutn mr az n rajzaimat csodlta. Kitart, vasszorgalommal rajzoltam, festettem azutn hossz veken t, merthogy egyszer majd ha tanulok is, festmvsz lehessek. Egyre tbb csodlatot keltettem rajzaimmal, ami azutn mg inkbb rmmel tlttt el.
Kvetkezett is egy nagy hajsza: Jakarim a kpeimet festmvsztl-festmvszhez hurcoltk, akik adtk is a j tancsot, hogy tanulni, tanulni kell… Megvalstsra tettnk is nhny ksrletet, ami azonban semmikpp sem lehetett kivitelezhet, mert el kellett volna itthonrl mennem, de megfelel hely, ahol mozgssrlt ltemre gondoztak s festszetre oktattak volna, nem volt.
Egyszer cegldi bartnm msoltatott, nagyttatott velem egy fnykpet, melynek olyan nagy sikere lett, hogy nem gyztem a fnykpeket msolni a cegldieknek. Minimlis sszegrt termszetesen, de hogyha nem tanulhatok, legalbb egy kicsi pnzt keressek…
Folytatjuk
|
VI/d
A rokonsgunk hozznk val jsgrl nem rhatok itt eleget. Testvri helytllsukat taln leginkbb akkor tapasztalhattuk meg, amikor 1996 koratavaszn slyos lgcshuruttal, tdgyulladssal mindhrman a szentesi krhzba kerltnk. Elszr Apu, azutn n, Anyu pedig mint polm lehetett ott velem. Csupn egy levelet tudok itt abbl az idbl idzni, melyet Tassy Csilla, Oszkr unokabtym lnya rt akkor nekem oda, a krhzba:
Kedves Bubuci!
Ma mrcius 28. jszaka rom neked ezt a levelet. Azt szeretnm neked mondani, hogy nagyon szeretlek s igazn n is megijedtem, hogy ilyen hirtelen ennyire rosszul lettl. De azrt valami csodlatos ebben is van – mint mindenbe, ami hozzd kapcsoldik…
Fantasztikus rzs azt ltni, hogy hogyan fognak ssze rted – rtetek az emberek. gy rzem Bubuci, hogy az let nagy csodja vagy, s minden, ami veled trtnik, annak clja s rtelme van. Akarom, hogy meggygyulj. Annyi mindenkinek van rd szksge. /De mindhrmtokra./
n hajnalban indulok Athnba. Nem volt alkalmam ezt neked bejelenteni, de remlem, nem haragszol ezrt rm. Onnan is sokat gondolok rd.
Valamit mg szeretnk. Anyut mindennap felhvtam, hogy mi van veled. s ma azt mondta a telefonba: Aztn imdkozzl m Bubucirt! Ht ez fantasztikus volt. Az Anyu szjbl.
Szia, s tessk gygyulni:
Csilla
gy csak az n Veronikim gondolhatnak rm, akik a „szvkkel” ltnak engem. Akik reztetni akarjk velem, hogy nekik n is fontos vagyok… gy tudtam szrnyszegetten is szrnyra kelni – a LLEK szrnyain, melyet az jsgukban adott szmomra az Isten. Mert csak a szv jsga emelhet fel minket azokbl a mrhetetlen mlysgekbl, ahov betegsgnkbl add krlmnyeink, hinyaink, srelmeink sodornak minket. Aki a szv jsga nlkl tekint rnk, az csak a szrnyet, a visszatasztt, a csald, a trsadalom terht lthatja bennnk. A jsgot azonban neknk kell a felsznre hozni az emberi szvekben, engedve a lnynkn tsugrozni Krisztus kereszthordoz szeretett. Ha nem erre treksznk folyton, s nem tudjuk megtenni, k-kvn nem marad. Sem nmagunkban, sem krnyezetnkben.
Segts Uram, hogy ezekben az rsokban hlm jell, a TE ARCOD tudjam visszaadni mindazoknak, akik felm kendt nyjtottak!
|
VI/c
Csapong emlkezetemben vissza-vissza kell trnem gyermekkorom idejre – hogy szlhassak Mszros Ilirl is, akkori leghbb bartnmrl, akivel vgig-babztuk gyermekkorunk veit. Neki az arca s az egyik keze volt slyosan srlt, s emiatt az egszsges gyerekek kztt nem igazn rezhette jl magt. A tkletes jtsztrs n lettem a szmra. Annl is inkbb, mert rengeteg babaruht varrtam, ktttem s vg nlkl lehetett ltztetni. Ms gyerekek is szvesen jrtak ezrt hozznk jtszani. Ilivel egytt kezdtk az iskolt, a mgttem lev padban lt, akkor csatlakozott hozzm. Gyula bcsi, az desapja, kedves bartja volt Apunak, desanyja is nagy szeretettel volt irntunk, gy elg gyakran a szleivel egytt jtt Ili hozznk. Ezek az egyttltek tkletes rmet jelentettek nekem. gy teltek, mltak az vek s Ili mindenkor teljes hsggel, odaadan trdtt velem. Felntt korban egszsggyi dolgoz lvn segtett, ha kellett – adta a j tancsot, hozta a gygyszert. Utlag tudtam meg, hogy amikor meghallotta, hogy az orvosaim nem sok idt jsoltak nekem, elsrta magt, hogy mi lesz akkor vele, hol tlti a vasrnap dlutnjait, ha n mr nem leszek…? Amikor frjhez ment, majd megzvegylt s jra frjhez ment, felismerhetetlenl egykedv, rdektelen lett, gy tnt, mg kisfia sem tlttte be igazn az lett. Egyre tvolabb kerltnk ekkor egymstl. vek is elteltek, hogy nem tallkoztunk s amikor 1996 februrjban megtudtam, hogy a llekharang neki szl, alig hittem a flemnek…
Feledhetetlen babzs cimborm volt Willverth Kati is, Tassy mamm kedves bartnjnek pesti unokja. Nyaraim fnypontjv lett, amikor elrkezett a sznid s Kati megjelent nagyanyjnl, s jtt jtszani hozznk. azonban kt vvel idsebb volt nlam, s hamar nagylny lett s az let elsodorta. Az utbbi vekben kerltnk ismt kzelebb egymshoz s j rzs vele megtapasztalni az elmoshatatlan ktelkek biztonsgt.
Szab Zsuzsval, ugyancsak pesti bartnmmel Jen unokabtym hozott ssze a ’60-as vek elejn. Zsuzsa ismertetett meg engem a levelezs rejtelmeinek sok rmet ad lmnyvel. S ezekben a levelezsekben trult elm az emberi kapcsolatok fontossga – a msok rdekeit szolgl szeretet! rsban mlyebben tudjuk lttatni vilgunkat – szintbbek, nyltabbak tudunk lenni. gy kristlyosodott testvriv az erdlyi bartnmmel, Rksi Erzsikvel val ismeretsgnk is. A levelezsnk ugyan mr alig l, de a llegzetnkben is benne rezzk, hogy sszetartozunk.
Nyri Hajnalkk itt, a kzelnkben laktak. Hajnalka elszr desanyja unszolsra jtt t hozznk 1962 tavaszn, de akkor egyszerre gy tnt, mintha mindig ismertk volna egymst. Azutn megismertem testvreit: Ibolyt, vt, majd egsz csaldjukat s sszetartozsunk mindannyiukkal rkre szlv lett. Az a vr, amely nem homokra, hanem ksziklra plt – a krisztusi szeretet kszikljra, elmlhatatlan. Az idk sorn a legtbb idt velk tltttem. Tbbszr tvittek hozzjuk is, ahol mindenkor bke s Istenre mutat szeretet fogadott. vtizedeken t, a megnvekedett tvolsgok ellenre is tretlenl kitartva, llekben a mai napig velem maradtak s segtenek lni, jobb tenni engem s gy egytt, egyetrtve, egyet akarva segteni szeretnnk jobb tenni ezt az egsz vilgot…
Lukcs Cica is 1962-ben jelent meg elszr nlunk. t Frech atya kldte t hozzm a plbnirl, ahol gyermekveiben nyaranknt tbb idt tlttt – Frech atya gy prblta viszonozni szlei jsgt, akik befogadtk t a szerzetesrendek ldzsnek idejn. Cicval is letre szlan j kapcsolat alakult kzttnk s a maradktalan ktelessgtuds, a j lelkiismeret pldja lett elttem.
Dr. Huszr Emiln Renta nni – Vica lenykori hziasszonya is 1962-ben tallt rm. Az levelei is mly tartalommal tltttek meg engem. adott tovbb a tolkocsis Lukcs Drinak, s a Dribl rad fnysugrban ismertem meg a Szocilis Testvreket, akik a hitvilg vgtelenjben mutattk az utat nekem – klnsen sokat ksznve Sztrilich gnesnek, aki 1984-ben a brma-keresztanym lett.
Folytatjuk...
|
VI/b
Egy Zsigucit mg hoztak neknk a Varga gyerekek is ott a Haleszban. Ez mr ersebb cskafika volt, nhny napi etetgets utn ki is replt onnan tlem az elkbl – csrben az vike elszrt cumijval. Persze jtt vissza is. Legszvesebben a vllamon pihent meg, jtkosan kuszlgatva a hajamat, de persze amikor ezt megengedtem neki. Apuhoz klnsen ragaszkodott, hiszen vitte biciklivel a boltba, a Ksa szlbe. Zsiguci Apu vlln lt, idkzben nagy krket replve. Ment be vele a boltba is. A Ksn pedig a fkon ugrndozva megvrta, hogy vgezzenek a munkkkal s jjjenek vissza. Apu szltotta s Zsiguci leszllt a vllra, s jttek haza. Amikor Apu nem volt a Haleszban, Zsiguci csendesebb volt. Egy ilyen alkalommal a szk karjn szundiklt, csrt a vlln a tolla kz dugva. Majd lmbl hirtelen felugrott, megrzta magt, kiltott egyet s replt ki az ajtn, kanyarodva lefele a dlton – amerre sem , sem n nem lthattunk onnan bentrl. Azutn kevs id mlva megjelent Apu biciklivel, vlln Zsigucival – aki kiablt a flbe, mintha meslne neki valamit… Teht megrezte vagy meghallotta, hogy jn Apu – 30-40 mterre lehetett akkor. Szeretett a szomszdba is treplni Vargkhoz, csak gy, a gyerekek kztt nzgeldni. Amikor nem volt krlttem, kiltottam neki s a hzunk mgtt, a Rozika nni hzn tl is meghallotta az eperfn az n gyenge hangomat s vlaszolt, s replt vissza, hozzm. De sajnos ennek a Zsigucinak is csak mindssze hrom htig lvezhettk a trsasgt. Az utols este feltnen lnk volt, mg ks alkonyatkor is treplt a Vargk konyhjba – taln vesztt rezte? Msnap pedig mr hajnalban elkezdett kiablni az elkben s Anyu kiengedte, hogy ne bresszen fel engem. S amikor felkeltem, tbb hiba szlongattam. Apuval t is elsirattuk. Fogadkozva, hogy tbb ilyen szomorsgot mr tnyleg nem idznk el Zsiguci nevelssel… Nem tudtuk meg mi trtnt vele, de mindig annyira a kzelnkben trekedett lenni, ezrt nem tudtuk elkpzelni, hogy csak gy a maga jszntbl hagyott el bennnket.
Vargk a Haleszbl 1965 krl kltztek el. A kvetkez szomszdainkat, Kalcskat is szerettk s jl megvoltunk velk, de k nem laktak ott, csak kijrtak oda dolgozni Csprl. Velk gy megcsendesedett ott az let. A mi ltogatsunkra viszont annl inkbb jttek. Az elkrl a szobba is volt kt falpcs, a vendgek itt szerettek legjobban ldglni, kzvetlenl a nyitott bejrati ajtnl, a flnk borul difra nzve, ahonnan csend, bke, nyugalom radt felnk…
Csaknem mindenki megfordult itt, aki valamikppen hozznk tartozott, s hatrtalanul j rzs volt megltni onnan a „fellegvrambl”, amikor feltnt valaki a lthatron… Szegny Jen unokabtym is sokszor kihozta motorkerkprjval a leveleinket, amikor Apu oda volt vndorolni a TSZ mhecskivel. Oszkr Katival a bkacomb-sts derjvel tettk emlkezetess ottltnket. Fatima, a nlunk nyaral szomliai lny pedig framszsval bvlte el szomszdainkat. Jttek segteni is, amikor kellett – Patakin Erzsike, nem feledjk jsgodat!
Mnika, a btym kislnya hat-ht ves kortl jtt nyaralni hozznk a Haleszba, minden vben az iskolav befejeztvel, kt-hrom htre. Ilyenkor n csak vele jtszottam, semmi mst nem csinltam. Klnsebb nem trtnhetett, hiszen n mindig csak ott egyhelyben voltam, de azrt gy is jl telt az id. mr egsz kicsi korban megrtette az n lehetsgeimet s nem akart tbbet. Mindenben egyetrtve figyelt rm s tisztelettel szt fogadott nekem. Olvasni nem szeretett, de ha n olvastam neki, rm szegezett tekintettel, mozdulatlanul hallgatta – pedig mskor rkmozg volt. Sokat rajzoltunk, rengeteg „paprcsipkt” daraboltunk. A pkoktl flt, hzdozott. Egyik alkalommal rafibl sszektzgetve egy nagy pkot ksztettem, amit este bekldtem Anyutl a petrleumlmpa fnytl megvilgtott szobba, ahol fekdt. Elkezdett sikongani, de inkbb rmben, annyira tetszett neki az ajndk. Msnap is ksztett valamit nekem. S azutn minden este – minden vben magajndkoztuk egymst ott valami sajtkszts aprsggal, amit Anyu vitt be neki az gyba s is ott adta oda Anyunak az enymet.
Aranyos volt, ahogyan kitartan trte a fejt, hogy mi is legyen az ajndk, s jobbnl jobb tletekkel vonult be a szobba, hogy ne lssam, amit csinl. Onnan azutn frszels, kopcsols hangjai hallatszottak olykor. Nagyobb korban mindennap megmszta az elttnk lev dift vagy a cseresznyeft.
Anyu biciklijvel szvesen szguldozott vzrt is az artzi kthoz, s amikor hrom puha, pelyhes kacst nevelgettnk, nagy szeretettel hordta le frdni ket a Halesz alatti tra. Legizgalmasabb lmnynk pedig az volt, amikor kvncsiv tettem a kora hajnali srgarig koncertre s felhzta az rt csrgre, hogy ne aludon el. Az racsrgskor meg is bnta, de azutn a klnfle tvolsgokbl felhangz gynyrsg magval ragadta s elszllt szembl az lom. Ezek a szp ott tlttt idk 1978 nyarn, Apu megbetegedse eltt rtek vget, de letre szlan bepltek a mi szvnkbe, lelknkbe, eltphetetlen kapoccs vlva kzttnk. A ksbbiekben Mnika fogorvos lett. Frje, dr. Keglevich Tibor, akivel 1987-ben ktttek hzassgot, szintn fogorvos. t szeretett gyermekkkel, Istent ismer jsgukkal, pldamutatan szp, csaldot sszefog jra trekvskkel, nagy rmnk, vigaszunk lettek neknk.
Folytatjuk...
|
VI/a
Essebb idben krl a kveston is tettnk meg Anyuval ilyen tolkocsis utakat. Mivel akkor a Halesz alatt kvest mg nem volt, a srtengert kikerlve a szlk kztt mentnk, a mezsgyk keskeny gyalogtjain, olykor htrafel hzva engem, mert gy gurult knnyebben a kocsi…
Itt a faluban s a Haleszban is, ha ismerskkel tallkoztunk, meg-meglltunk beszlgetni, pihenni kicsit.
Amikor megrkeztnk a mi tdik dlnkbe, mr messzirl szaladtak elnk a Varga gyerekek… A hat-nyolc ves kiss szellemi fogyatkos vike a viszontlts rmben odatrdelt mellm s a lbaimat cskolgatta, simogatta, mikzben n a tbbiekkel beszlgettem.
Ezeket a gyalogos utakat a Haleszba vente ktszer tettk meg Anyuval. Mjus kzepe krl kimentnk s jlius elejn jttnk haza, azutn szilvaszedsre mentnk ki augusztus 20-a krl s ott voltunk szretig, ami szeptember vgn vagy oktber elejn volt. A mi kintltnk idejn Apu otthon llt helyt, de amikor tehette, jtt ki hozznk s dolgozott is. Kicsi szobnkba t-hat lpcs vezetett fel. n a lpcst jrni sosem tudtam. Anyu az lben vitt fel amg csak brt, azutn a szkemre ltetve vittek fel engem Apuval, vagy aki ppen segteni tudott. Akkor onnan mr nem is hoztak ki, csak amikor jttnk haza. A szobnk eltti kicsi helysgben voltam, amit Oszkr unokabtym az n „fellegvramnak” nevezett…
Hat-nyolcves koromig estnknt szomszdoltak Anyuk velem is a krnyken. Beleltettek a gymlcss ldba a talicskn s mentnk le a dl vgre Tthkhoz, ahonnan a tejet hordtuk. Soha nem feledem a violaillat virgcsokrokat, melyekkel Tth nni kedveskedett nekem… Ezekben az idkben mg biciklivel jrtunk ki, s amikor a dlnkhz kzeledve elrt bennnket egy hatalmas zpor, hozzjuk menekltnk be. Tth nni a Maca elsldozi, legszebb ruhjt adta rm, az n elzott ruhm helyett. Ilyen talicsks, esti tjaink sorn meglltunk Kalczki nnik eltt is, finom eperfjukrl eszegetni, melyet hossz beszlgets kvetett, mikzben rnk borult a csillagos g…
Ilyen csillagos, holdfnyes estkre emlkeztetnek a kukoricafosztk is Barthknl. Anyu a letrtt, nagy halom kukoricacsvek kz ltetett engem, ahol olyan jl lehetett jtszani a kukorica lefosztott hjval, selymvel, a csvekkel pedig krlfalaztam magam. Kszlt ott csuhjbaba is, mellyel azutn napokig jtszottam. Barthk voltak a „kommasszony” s a „kommuram”, mivel Anyukat vlasztottk Iduska lnyuk brmaszleinek. Nluk is volt tehn s Rozika nni itatta velem a frissen fejt, meleg, habos tejet, melyet a mai zacskstejes vilgban mr kevesen tudhatnak, hogy milyen feledhetetlenl finom is az… Ksbb, amikor mr nehezebben mozdulhattam, itt is a szomszdok sereglettek krnk s zajlott itt is a terefere – az artzi ktra jr gyerekek messzehangz neknek ksretben. Gyakran elfordult, hogy Vargk korbban, kezkben a vacsorjukkal jttek t s egytt ettnk, beszlgettnk, stteds utn petrleumlmpt gyjtottunk… Klnsen sokat voltunk velk miutn Juliska nni megzvegylt, nagyobb gyerekei is elmentek Dunajvrosba dolgozni s a hrom kislnnyal maradt.
Amg Vargk laktak ott, igen mozgalmas volt krnyknkn az let, de itthonrl is sokan jttek ki a ltogatsunkra. Volt, hogy vidkrl is jttek rokonaink, bartnim, ismerseink. Egy vendgnek alvhelynk is volt, de amikor 1952-ben kedves tvoli rokonaink, a szegedi Jakobey csald ltogatott meg minket, velk is aludtunk ott egy jszaka. Emma nni a ngy gyerekkel, n, Dezs, Anyu, mg a padlra tertett szalmn is, s mindentt voltunk… Mintha most is hallanm, amint a msfl ves hossz aranyhaj Istvnka az anyukjnak hzelkedett s az arct simogatva mondogatta neki: „mamja, mamja”…
A nlam egy vvel fiatalabb Anik hozzm s Anyuhoz hzdott – a mai napig is megmaradt testvri vonzdsa s mondhatom, a legbenssgesebb rokoni kapcsolat kt ssze bennnket. Tudom, most teljes szvvel kvnja nekem, hogy el tudjak kszlni ezzel az rssal. ldja meg rte az Isten!
Folytatjuk
|
VI.
A szeretet erforrsban
J rzs ezekben az „llomsokban” egy kicsit megpihenni – visszatekinteni s a legaprbb trtnetben is felismerni a Gondvisel Isten szeretett minden olyan gesztusban, amely a llek jelenvalsgra utal.
Felismerni abban az almamagban is, melyet az n rmmre gyjtttek…
Ugyanis tizenngy-tizent ves korom els „keresett” almamag gyjtssel szereztem… Olvastam valahol, hogy egy bizonyos Facsemete-forgalmi Vllalat felvsrolja az almamagot, s n mris gyjteni kezdtem. Hiszen ezt n is megtehettem – n is ettem almt, melynek kiszedegettem a magjt… Azutn ltva buzglkodsomat, Anyuk is ideadtk almjukbl a magokat.
Nagymama pedig amikor a malacoknak feldarabolta a rossz almt, abbl nekem rengeteg magot kiszedegetett. De hozta az almamagot bartnje, a bencs apca Mariska nni is – szerzetes nevn Benedikta. a szerzetesrendek feloszlatsa utn civilknt lakott itthon s vllalva a templomdsztst, ide, hozznk jrt vzrt, mivel akkor a templomnl mg nem volt kt.
Nem emlkszem, hny deka lett, amikor elkldtk, de 130 Ft-ot kaptam rte, melyet knyvekre kvntam klteni. Ezeket Dezs vette meg nekem. Szinte mg most is ltom a kezben, amikor a karcsonyi sznetben jtt haza s vette ki a tskjbl a hat-nyolc darab knyvet, ami a leggazdagabb karcsonyi ajndkom lett.
A Haleszba valameddig biciklivel hordtak ki engem Anyuk, de amikor a kis nyergemen mr nehezen tudtam lni, a csomagtartra ktztek egy olyan lkt, ami tartotta a htam, oldalam. Erre mr csak oldalt lhettem, a lbam egy biciklikosrban volt. Fellni gy mr nem lehetett velem s gyalog vitt Anyu engem a fldutakon kb. 6 km-re, saras idben pedig krl a kveston, ami kb. 8 km volt. gy hozott vissza is fradhatatlan, ldozatos szeretettel, ahogyan mindenkor, mindent megtett rtem… Elfordult, hogy lovas kocsival mentnk – j szomszdaink, Szilgyi Mihly bcsi, Tri Andrs bcsi vitt minket. Amikor pedig nekik mr nem volt lovuk, a kenyrszllt kocsival vittek. Vgl ez is megsznt s ekkora megkaptam az els tolkocsimat… Nagy hromkerek monstrum volt, nem rltem neki, de ki tudott Anyu vinni vele a Haleszba. Nyugalomban, bkben, senkitl sem fggve – t a kukorica-, bzafldeken, a pipaccsal, bzavirggal, s mindenfle vadvirggal szeglyezett, kerknyom szlessg, pillangs, tcskciripelses fldutakon, amerre szinte csak a madarak jrtak… Tavasszal a mezei pacsirtk szvet melenget nekt hallva, sszel a sereglyek, varjak – cskk rajaiban gynyrkdve gy tnt, mintha tolkocsim nyomaszt fldhz tapadottsga ellenre replnnk mi is… Trtnt azonban gy is, amikor csak araszonknt jutottunk elbbre, annyira ktys, vzllsos, saras volt helyenknt az t, hogy csak pphogy ki tudtuk kerlni ezeket a veszlyes rszeket.
A Kunhalom fel, gyermekkoromnak annyira ismert tjain, ahol valaha mg gond nlkl jrtunk biciklivel, tallkoztunk egyszer Pintr Laci bcsival, aki egy teherautval jtt arra. Bizonyra elkpeszt ltvnyt nyjthattunk tolkocsimmal, mert megllt s kedvesen odaszlt neknk, hogy elhozna haza bennnket. Nem fogadhattuk el a segtsgt, mert n akkor mr nem tudtam akrhol lni s krlmnyes lett volna felpakolni bennnket.
Folytatjuk
|
V/b
Ksbb, tzves lehettem, Jen jtt ki rtnk a Haleszba s hozott haza engem biciklivel, mert megrntotta Apu a derekt s nem brt felkelni az gybl. Akkor n Anyuval a Haleszban voltam, Apu pedig itthon kszlt a szretre. Amikor meglttam Aput az gyban fekdni, fogvacogva az izgalomtl, hogy mi lesz most vele, elkezdtem srni. s srt Apu is. Bizonyra t is a rmlet fogta el, hogy mi lesz velnk, ha nem lesz jobban…
A Jisten azonban azt akarta, hogy jobban legyen – mg hossz idre - sok viszontagsggal az letben, de velnk maradva, segtve bennnket. S a bajainkban Jen is itt volt – a ksbbiekben mr Esztikvel erstve minket, hogy elbrjuk az elbrhatatlant.
Kereszthordozsunkban – letfilozfim, vilgnzetem alakulsban felmrhetetlen segtsgnek mondhatom a Templom, a plbnia kzvetlen szomszdsgt. J rzs nem feledni, amikor a rgi hzunk folyosja vgnl a hfehr hajnak fnyben megjelent s rm mosolygott Frech nagymama – Frech Ferenc atya desanyja. els ltogatsa ajndkul egy plys babt hozott nekem, tudva, hogy tz-tizenkt vesen n mg javban babzom.
Most, az idk tvlatbl visszatekintve gy tnik, mintha a Frech nagymama magtl rtetd rk szeretete fogadott volna rkbe engem a plbnia szmra - az eljvend idk papjainak, hozztartoziknak oltalmba ajnlva az n letemet. Nem tudom itt elmondani, mekkora jelentsge lett annak a Krisztusra mutat ernek, amely hossz vtizedeken t radt
felnk a Templom, a plbnia vilgbl.
Nem feledem az Antal Jnos kntor r legends hrv lett, egyedli szpsggel szrnyal hangjt sem, melyet gyermekveimben sokat hallottam kiszrdni a Templombl az orgonasz egekbe emel ksretben. Kedves emlkem maradt a nlam ht vvel idsebb „kntor” vike szeretete is, mellyel gyermekkoromban krlvett engem. S milyen rm volt hossz vtizedek utn jra tallkozni s rezni, hogy az id mlsa a szeretetet nem mossa el…
Miutn 1952-ben k elkltztek innen, a kertnkkel szomszdos telken lev resen maradt kntor-hz lett a kplnok lakosztlya. Itt igencsak vente vltogattk egymst a lakk, mindaddig, amg 1971-ben az utols kplnt, V. Nagy Plt is el nem helyeztk Csprl. volt a „fvsz” atya, aki nagy hittel kevergette gygynvny csodaszereit, hogy ezzel is segteni prbljon rszorul hvein. Kaptam tle n is egy kisveg alkoholban oldott gygynvny kivonatot, amellyel egyre gyenglbb vgtagjaimat kellett volna borogatnunk. Sajnos nem volt hozz elegend kitartsunk s ez egy-kt ksrlet utn abbamaradt.
A gyermekkorombl Pusztai Klmn atyt rzem fontosnak megemlteni, aki 1953-tl 1955-ig volt Cspn kpln. gy jrt-kelt itt kzttnk mint egy szent s a lnyeget mg nem rt gyermeki tudatomban ez tartzkodv tett vele szemben. Mgis, az akkori lnynek jelensge nyomn alakult ki bennem a papi eszmny pldja. Annak ignye, hogy a pap sohasem csak az oltr eltt akarjon Isten szolgja lenni, hanem lete minden pillanatban. Az Evanglium ne csak rott bet legyen, amely elhangzik a Templomban, hanem bennnk lakoz l valsg, melyet elssorban is a papnak kell a maga lete pldjval felnk mutatnia, mert j irnyba vezetni minket csak gy tudhat. Krem szpen tudomsul venni ezt s nem elgedni meg annyival, hogy „kegyelem rad a legrozsdsabb csatornn is” – ahogyan olykor hallani szoktam. Akrmennyire is igaz, mit r, ha gyengn lt szemeink a csatorna mocsktl nem kpesek szrevenni az let viznek ramlst. Ezen a fldn neknk vilgtanunk kell. Nem csak beszlnnk a vilgossgrl, mert attl az emberek mg sttsgben maradnak. Ha nem gyjtjuk meg a fnyt, mondhatunk akrmit. Bocsssk meg nekem, ha most kegyetlennek tnk, de a keresztnysgnk, a vilg sorsa mlik ezen s krem szpen, engedtessk meg az n porszemnyi mivoltomban is szlni errl!
Hitnk lnyegnek keressben a „kereszthordoz” lelki testvrem, Gyngysi Jzsef atya erstett meg engem – visszavonhatatlan vgrvnyessggel. 1986-tl 1991-ig volt Cspa plbnosa. Kzelsge a mindent megold biztonsgot adta s a btym megosztani akar gondoskodst jelentette – amikor „hegyeket mozgat” erejvel felnyalbolta a mzsnyinak ltsz sznes tvt, s tcipelte a plbnirl hozznk, hogy videokazettit ne csak fekete-fehrben lthassam. Vagy amikor 1991-ben, Havas Boldogasszony napjn betette szkemet az autjba, hogy n is elmehessek megltogatni Balzsi Rozika nnit a tiszaalpri PAX Otthonban…
Anyuval s Tassy Csillval bevittek ott a bencs nvrek Templomba is, ahol pp a bencs Reichardt Aba atya miszett s a Jisten nagy terveket sztt ott mivelnk…
Amikor elhelyeztk Jzsef atyt Csprl, az volt a krsem, hogy tlnk ne bcszzon el. Az lte valamikpp llandsult a mi szmunkra – mintha mindig lett volna s mr lenne is – mindrkre. Vele sz nlkl is rtettk egymst. Ha Apu megbetegedett, csak rm nzett s mr ment is hvni az orvost, azutn a gygyszereket kivltani. Apu az embersgnek hatsra bklt meg egyhzellenes lzongsaibl, s ezt n csodatettknt rtkeltem, amely mr elmlhatatlan, rk kincs marad az Isten vilgban.
A legtbb ert, jra val sztnzst Jzsef atya ltal kaptam – klnsen miutn rdbbentem, hogy nem csak neknk van szksgnk az segtsgre, hanem a Jisten azt akarja, hogy segtsem hordozni n is az lthatatlan, de mrhetetlen sly keresztjt – ha csak llekben, imban tehetem is. rezze, hogy benne mindenkor Krisztus arct kvnjuk felismerni. Az erforrsa ez az elvrs legyen…
Segts Uram, hogy n is segthessek!
|
V/a
1957 tavaszn trtnt hzunk jjptse. A tglaalap nlkli vlyogfalak megsllyedtek s a folyos oszlopaira helyezett tet megmozdult, nyomta szt a falakat s letveszlyess kezdett vlni. Csaldunk nagyra becslt kmves mestere, Varga Laci bcsi – az akkori rakhoz viszonytottan is embersges kltsgvetsben 17 ezer forintrt elbontotta s felptette. Olyan sok anyag kijtt belle, hogy az j hzat nemcsak kifutotta, de mg eladni is tudtak belle a szleim. Apu fodrszmestersgvel szerzett elenyszen kevs keresetvel egybknt szinte a semmibl kellett megteremtenik az ptkezs kltsgeit. Tassy mamm egy klnll pletben lakott, amelyet akkor nem bontottak le, teht az ptkezs idejre az konyhjba kltzhettnk. Itt lettem lgcshurutos, 40 fokos lzzal, nagyon beteg. Enni nem brtam, csupn egy kicsi srt kvntam s amint kimondtam, Apu mris ment, hozott. Megmelegtette, nehogy a torkomnak megrtson, s nekem az a keser olyan nagyon j volt…
Ksbb tudtam meg, hogy Szkely doktor nem sok jval bztatta akkor Aput a gygyulsomat illeten, s ktsgbe volt esve szegny. Hiszen akkor mr kzelgett a tizenhatodik v… Nhny injekcival azonban elg gyorsan rendbejttem. Osztlytrsaim ekkor vgeztk a VIII. osztlyt, de persze senki nem gondolta, hogy mennyire elszorult a szvem, amikor hallottam – ott bent a mamm stt kis konyhjban -, hogy k mr ballagnak … s ennyi vet n majd hogyan is tudok beptolni…
Ezen a nyron - mikzben itthon zajlott az ptkezs - n nem voltam a Haleszban, csak Anyuk jrtak ki. Ekkor termett elszr - s utoljra is a barackfldnk olyan mennyisgben, hogy az ra kifutotta a hzunk felptsnek munkadjt, ami nagy segtsg lett neknk, s Anyu mint valami csodt ksznte meg Istennek… Ezenkvl azonban szksg volt az meglls nlkli munkjukra is. A rengeteg rom talicskzstl kezdve a szobk padolsig tbb mindent Apu csinlt Anyuval, k cementlapoztak, festettek. sszel a konyhba be is kltztnk, tlire pedig a szobkba is. rmmel, jrzssel rendezgettk dolgainkat, j hajlkunkban.
A rgi hzunkkal egytt tnt el gyermekveim babzs tndrvilga is… S az vek teltek tljutva a kritikus 16-on, mert a Jistennek ms terve volt velem, s az szmtsa nem mindig egyezik az emberi szmtssal…
Dezst kitn bizonytvnya ellenre tbbszri prblkozssal sem vettk fel az egyetemre – „kleriklis” szrmazsa miatt, melyet slyosbtott az a tnyez is, hogy Anyunak hrom testvrt kulknak minstettk. Anti bcsinak, Laci bcsinak csplgpe volt, Keresztanyknak pedig henteszletk, s az ’50-es vekben ez nagy bnnek szmtott – mg szerny csaldi hzukat is el kellett hagyniuk emiatt.
A Kand hradstechnikumot azonban elvgezte Dezs, s a MERT dolgozja lett, onnan ment nyugdjba is. Teht Budapesten maradt – mr gyermekkortl messze kerlve tlnk, csupn az iskolai sznetekben lehettnk egytt. azonban mindig magnak rzett minket s trdtt velnk, figyelt rnk s ha kellett jtt, segtett – teljes szvvel, lelkiismerettel, biztonsgot adva neknk. Apuhoz hasonlan is olyan mindenhez rt, mindent javt ember lett, tanulmnyai folytn Aput is tlszrnyalva. Ez nagy bszkesge lett Apunak… Mr gyerekkorban gyeskedett, jtkokat ksztett, s amikor sajt gyrtmny kagyls rdija megszlalt, bizonyra nagyon rcsodlkoztam, mert a kisgyamhoz nekem is szerelt egy flhallgatt, hogy este, ha lefeksznk, n is lvezhessem a technika csodjt. Ez akkor mg ilyen kezdetleges mivoltban is risi lmnyt jelentett neknk. Dezs nekem mindenkor az a Testvr volt, aki maradktalanul betlttte az n gyermekszvemet. 1962-ben nslt s aranyos felesgvel, s annak npes csaldjval mg inkbb kiteljesedett szmomra az a vilg, melyben gy reztem, az rk Szeretet radsnak zsilipje olddik fel bennem. Klnsen miutn 1964-ben megszletett kislnyuk, Mnika is, akit nagylelken osztottak meg velnk.
Mondhatom azonban, hogy egsz rokonsgunkat, barti krnket gy alaktotta a mi Gondvisel Istennk, hogy ha szksges volt, segtkszen fordultak felnk. Tornyosul bajainkban, Dezs tvolltben, itt a szemkzti hzban lak Tassy Jzsi bcsiktl unokabtym, Jen lett a testvr – Oszkr az n gyerekkoromban mr oda volt tanulni. Jen Dezsvel volt egyids. Amikor Dezs Kecskemten tanult, Jen sokat jtszott velem. Kicsi talicskjba ltetett s szmomra nagy utakat tett velem a krnyken. Egyik alkalommal pedig, amikor vrtuk haza Dezst – ami risi lmny volt nekem – bebjtatott Jen az gy szlnl a takar al, hogy ha Dezs megrkezik, ne talljon engem… gy fekdtem ott llegzet visszafojtottan figyelve minden neszre – ki tudja meddig, mert akkor nem jtt, a vonattal valami problma lett – Anyu is hiba sttt-fztt az rmre…
Folytatjuk...
|
V.
Segtkre szorultan
Jrzssel, rmmel mondhatom, hogy minl nehezebb lett az n „keresztem”, a Jisten annl tbb segtt kldtt nekem, hiszen erforrsomm lett minden j sz, minden jcselekedet, melyet a krnyezetem az n javamra, rmmre tett. Mindezekbl itt csupn nhny esemnyt, gondolatot mondhatok el, melyek tglcski lettek pl, Isten valsghoz kzeled vilgomnak.
A vdelem biztonsgt elssorban is Apu adta neknk. Gyermekfejjel ezt mg nem rthettem igazn. Az llatokhoz, madarakhoz val vonzdst azonban korn megismerhettem. Iskolamentes gyermekveim idejn taln ppen ezzel ltette szvembe a gondoskod szeretet csrit, melyek azutn „ern felli” leterv fejldtek bennem… Klnsen a madarakhoz valami megnevezhetetlen benssggel ktdtt. Tbbszr hallottam tle, hogy azok a legkedvesebb lmai, amikor neki is vannak szrnyai s tud replni… Tz-tizenkt ves lehettem, amikor emlegetett neknk egy Zsiga nev cskt, melyet gasegyhzn ltott egy csaldnl. Persze nagy rdekldssel, csillog szemekkel hallgattam. Nem is nyugodott, amg Orszg Feri bcsival – gasegyhzn l fodrsz tantvnyval meg nem szervezte, hogy szerezzenek ott az gasi erdbl nekem egy pr cskafikt.
S egy szp napon megrkezett gasrl Feri bcsi Ilonka nnivel motorkerkprral – hoztk nekem a cskkat. Igaz, Petykt mr soha tbb nem akartam nevelni, de ezeknek a madaraknak nem lehetett ellenllni… Hatrtalan rmmel vettem ket gondjaimba, s a vilg legfontosabb feladataknt, kitart szorgalommal raktam risira nyitott piros torkukba a finomabbnl finomabb ennivalkat – mindaddig, amg nllan is tudtak enni. Szrnyuk, farkuk ersebb tollazata azonban mg gyenge volt ahhoz, hogy a tovbbi fejldskhz elegend legyen a nem pp nekik val eledel, s alighogy elkezdtek replni, eltredezett a szrnyuk, farkuk tolla. Kicsi hzikjukhoz Apu ltrt ksztett, melyen fel tudtak oda jutni. S az mindig olyan nagyon szomor, amikor egy madr nem tud replni…
k azonban gy, ugrndozva is boldogan ltk vilgukat, nagyokat frdve tglamedencjkben, melyet Apu ksztett nekik a kertben. Hihetetlen lmnyben rszestve bennnket jtkos kvncsisgukkal, kedvessgkkel, hozznk val bohks ragaszkodsukkal. Biztonsgban is gondoltuk ket, ltva, amikor a macskinknak meghzogattk a farkt, mire azok hanyatt-homlok menekltek a mi Zsigucijaink ell…
Ekkor n jrni mr nem tudtam, de mindez mg a rgi hzunknl trtnt, s akkor egsz nap kint voltam hossz folyosnkon, ahol Zsigucik tbbnyire krlttem ugrltak, belekotnyeleskedve jtkaimba, mindent sorra nzegetve. Hanem az idegen macskk nem rkeztk megismerni ket s csupn a madarat ltva bennk, egyikket mr akkor nyron megfogtk – csupn a tollt tallta meg Apu, a tvolabbi faraksok krl… A msik pedig sszel jutott hasonl sorsra. Szvfjdalmunkat mr le sem rom.
A cskkkal szerzett rm azonban letre szlan megerstette bartsgunkat Orszg Feri bcsi csaldjval. Ilonka nni, Feri bcsi mr rg az rk Hazbl tekint rnk, de Ica lnyuk ri Tiborral a mai napig megkeresnek minket s sszetartozsunkban mindenkor a Szeretetnek, Bkessgnek letad, rk ragyogst rzem megvalsulni.
Fontosabb emlkeim kztt rzm az ’56-os forradalom idejt. Mi itt vidken semmirl sem tudtunk s valami llegzetelllt dbbenet volt oktber 24-n reggel a rdit bekapcsolva felismerni a hosszabb csend utn a fegyverropogst… Azutn n hetekig a rdi mellett ltem s figyeltem.
A csaldunk vilgnzete hla Istennek mindig a helyn volt s rtettk mirl van sz.
Csakhogy minket elssorban is az foglalkoztatott, hogy Dezsvel mi van. Ugyanis akkor mr Budapesten tanult, s amikor a Dancs Dezs bcsiknl rekedt Magda, Klri hazajtt s Dezsrl csak annyi hrt hoztak, hogy a forradalom kitrsekor, oktber 23-n is ott volt Dezs bcsiknl, de este visszament a kollgiumba s azta nem tudnak rla, akkor Anyu szegny a legrosszabbra gondolt. Mert hogy is lehetne mskpp, ha a lnyok hazajttek, Dezs pedig nem?! S magnkvl rohant le a kertbe. gy mentek Keresztanyk utna s vezettk vissza, prblva lenyugtatni. Ltva Anyu ktsgbeesst, engem is elfogott a rmlet s azt hiszem, ebben az esemnyben rtettem meg igazn, hogy Dezs mit jelent neknk… Ezek utn mg inkbb figyeltk a rdit, hogy htha Dezs is zen. De nem zent, hanem Mindenszentek napjn, amikor Anyu hazajtt a temetbl, Dezst itthon tallta. Azutn hosszasan itthon is maradt, s egytt izgultuk vgig a tovbbiakat…
Folytatjuk...
|
IV/b
Rosszabb idben, amikor nem lehettnk kint, sokat voltunk Anyuval a fodrszzletben
is, amikor Apu dolgozott. Anyu kzimunkzott, n jtszottam, vagy bicikliztem, beszlgettem a vrakoz emberek kztt. Flnk, tartzkod gyerek voltam. Egyszer Bodcs Miska, a gyerekek nagy bartja ltogatott meg bennnket, megtettem azt, hogy mr j elre kisszket hztam a fejemre, hogy amikor majd jn oda elksznni, ne tudjon hozzm rni. Azokkal, akik rtettek a nyelvemen, szvesen elbeszlgettem. Szerettem a fodrszzlet ablakban is lni, ahonnan kzvetlen kzelsgbl lthattunk a templom eltti trre. Itt nztk a menyasszonyokat is, amikor kint hideg volt. Apu meslte, hogy gyermekkorban, amikor mg a nagybtyj volt az zlet, volt gy, hogy behurcolkodott aludni a bejrati ajt s a bels vegajt kztti regbe jszakra. Nekem ez annyira tetszett, hogy sokszor elkpzeltem, milyen j volna kiprblni…
Azon kvl, hogy lassan, kicsit bicegve jrkltam, hallratltsgem kls jelei nem ltszottak rajtam mindaddig, amg az lland lsre knyszerlve, nem kezdett a gerincem colostokszeren sszecsuklani. Ez szleim nagy riadalmra olyan gyorsan trtnt, hogy 1955 nyarn, amikor Abonyi Pista bcsi a szolglati autjval vitt el engem Anyuval az lli ti klinikra, mr nem ajnlottak semmi komolyabb beavatkozst, merthogy sok rtelme gysem lehet. Akkor mr a trdeim is kezdtek zsugorodni. n akkor ebbe nem nyugodtam bele s mr ott Pesten Dezs bcsiknl, ahol ez alkalommal is megszllva nhny napot tltttnk, elkezdtem a lbaimat nyjtogatni. Feltettem a hokedlira s gy fesztettem a trdeimet … hogy megmutassam: akrmit mondanak az orvosok, n meggygyulok…
Hazafel taxival vitt Dezs bcsi a plyaudvarra minket s segtett fel a vonatra is. Akkor mr volt Cspn vastlloms – Dezs hozott onnan haza engem biciklivel. akkor rettsgizett, Pestre felvtelizett felsbb iskolba. Hazajvetelnk utn bizonyra vigaszul, felvitt engem a padlsra, ahov a kiselejtezett jtkok, lim-lomok kztt val „kincskeress” remnyben, csaldunk gyermek tagjai a mai napig klnsen vonzdnak. n ott persze csak ltem egy gerendn s nfeledten nztem, ahogy Dezs a flhomly csendjben keresgl a poros, elrozsdsodott, pkhls mindenfle kztt…
Azt hiszem, ezzel a pesti utunkkal a szleim vgleg feladtak minden tovbbi remnysget s prblkozst a gygyulsomat illeten. Bizonyra gy kellett lennie, mert n csak velk, az gondoskod ldozatos szeretetkben maradhattam letben…
ldd meg ket Uram itt a fldn is, s odat is…
|
IV/a
Mamm ezt lete vgig olyan megindultan, knnybe lbadt szemekkel meslgette neknk. gy, mint a Jolnka, ngy ves kislnynak hallt, akit mi ltatlanul is nagyon szerettnk, ahogyan Mamm elbeszlsei nyomn elkpzeltk magunknak. Jolnka olyan szp, kedves, okos volt s megbktette haragv desapjt is, ahogyan megsimogatta annak arct s azt mondta: „desapm, te olyan szp ember vagy”… Szerettem volna n is olyan lenni, mint Jolnka… De Mamm a nlam hat vvel fiatalabb kt-hrom ves Nyri Hajnalkt is gy tudta emlegetni nekem, hogy n teljesen nknt sszekotomztam a fikombl nhny fillrnyi pnzemet s odaadtam Mammnak, hogy vegyen annak a kislnynak cukrot… Pedig akkor mg nem is sejtettem, hogy a ksbbiekben letre szl bartsg alakul majd kzttnk Hajnalkval s csaldjval. Lelki plsemben tmutatv lett az r akaratt keres hitk, nagylelk, segt jsguk, melyet mindenkor tanstottak velem szemben.
Mamm a szletsem utn mr nem sokig volt Tiszakrtn s az n emlkezetemben mr mindig itt volt velnk, s odaadan, teljes szvvel szeretve engem, sok szpre, jra, fontosra tudta felhvni a figyelmem. A virgok, a termszet csodlatt is elssorban tle tanultam. t-hat ves lehettem, amikor egyik alkalommal engem is levitt a kertnk alatt lev laposra libt legeltetni. Letertett egy kabtot s arra ltetett engem, s mellm lve mutogatta nekem a krlttnk virt, aranylan fnyl, kicsi, srga virgokat, hogy nzzem, milyen szp… Amint pedig a szell felnk sodort egy darabka paprt, Mamm fogta, sszehajtogatta s oll hinyban a krmvel tpdesett bele mintkat, s ahogyan sztnyitotta, gyermek mivoltom szmra bmulatosan szp csipketertvel kprztatott el engem. S akkor n alig vrtam, hogy feljjjnk onnan s prbljak magam is kszteni olyan szpsget.
Nyaranknt, amikor itthon voltunk, kiltnk Mammmal estnknt a hzunk eltti padra s gynyrkdtnk a csillagok feljvetelben … Dolgai vgeztvel Anyu is kijtt hozznk s persze kint volt Dezs is, mert egyre tbben lettnk a krnykrl gyerekek is. Aki a padra mr nem frt, az zletajt dobogjra lt vagy kisszket hozott magval,s amg a gyerekek az utcn hancroztak, n a felnttek tereferjt hallgattam. Ezek akkor annyira bks, benssgesen szp egyttltek voltak, amely a mai vilgunkban mr elkpzelhetetlen. Akkor itt elttnk mg szinte csak lovas kocsik jrtak vagy itatni vezettek a krnykrl nhny lovat, tehenet a kzeli piactren lev artzi kthoz. Ott volt egy nagy vlyszer ptmny, melyben mindig llt a vz az llatok szmra, s a gyerekek rmre is, akik nyaranknt szvesen frdtek benne. Abban az idben sokan erre a ktra jrtak vdrkkel, kannkkal is vzrt s itt elttnk, amikor kint voltunk, meg-meglltak beszlgetni.
Amikor mr nem tudtam a magam lbn jrni, egy rklt hromkerek gyerekbiciklivel nhny vig mg kzlekedtem a hz krl. Hajtani nem brtam, de a lbaim lertek a fldre s gy lkdstem magam, hossz folyosnkon s a virgoskert kistjain Mamm verbni, krmcski kztt. Kisebb segtsggel ki tudtam a hzunk el, a kapu el is menni, s ez nagyon j volt nekem. (lmaimban azonban n is ktkerek biciklivel szguldoztam … s ezek voltak legkedvesebb lmaim.) Nagyon szerettem a virgoskertben lenni. Klnsen estefel, amikor Mamm locsolta a virgokat. Locsoltam n is, amit a biciklimrl elrtem, de a smlimmal csszklva gyomlltam, kapltam is Mamm knny kerti kapjval kitartan, vgig a folyosnk eltti hossz, keskeny virggyat, amit be tudtam rni, s rmmel tlttt el, hogy rendbe tehettem.
Folytatjuk...
|
IV.
Anyai szeretetben
Viszontagsgos letem esemnyeiben mindenkor jelen volt az nfelldoz, gondoskod anyai szeretet, amely letadan fogott krl engem. rsomban csupn nhny tredkes visszaemlkezsemben adatik lehetsgem bemutatni krnyezetemet.
Ebben az „llomsban” azonban klnsen szeretnm, ha minden szavam hlaadss vlhatna… Elssorban is Anyurt, aki 92 vesen, fjan kicsire tprdve is velem van s segt, pol engem … de Nagyanyimrt s Keresztanyrt is, akiknek szeretetket a hallukon tlrl is letre szlan rezhetem. k adtk nekem egsz rokonsgomat s mindazokat, akik betltik vilgomat.
Ksznm!
Tudvalev, hogy gyermekkorunk lmnyei plnek legmlyebben be az letnkbe s emlkezni is ezekre az idkre a legjobb, – amg a megmsthatatlan valsgot mg eltakarja tudatunkban brndjaink ragyogsa. Mg nem tudhattam felfogni, hogy gyakorlati vonatkozsban mit is jelent a betegsgem, amely miatt Anyunak nem lehetett munkahelye. A hz krl s a haleszi szlnkben persze annl tbbet dolgozott. Mentnk segteni a Ksra is, a Dancs nagymamk szljbe. Gyermekkoromban engem biciklire vagy talicskra ltetve tologatott a Haleszbl oda, a sppeds, sivatagos homok utakon t. Vittem a jtkaimat s nagyon szerettem homokozni is, de a legjobb mindig az volt, amikor mehettnk vissza a Haleszba, ahol Anyu egy „mszakot” hajnalonknt mr ledolgozott, mire n felkeltem. Lekvrfzs idejn Vargn Juliska nnivel mr 2 rakor felkeltek s egymst segtve, reggelre lefztek egy st lekvrt. A kvetkez stnl pedig Juliska nni gyerekeivel ettk a cibert… Az hzuk alig 10-15 mterre volt hozznk, kerts nluk sem, nlunk sem volt. gy mg inkbb sszevegylten nevelkedtnk ott nyaranknt a hat Varga gyerekkel. Juliska nni engem sajtjainl is jobban ddelgetett. Klnsen nagyobb dologidben Anyu nvelem nemigen rkezett jtszani, de n ezt nem is ignyeltem, annyira jl el tudtam mindig foglalni magam. Anyu biztonsgot ad kzelsge azonban nagyon fontos volt, s amikor estnknt korbban vgzett a munkival, lbe ltetett engem, gy beszlgettnk, s ezt vrtam, ez nagyon jlesett. Amikor engem nem vitt a szlbe, Tassy mammmal is jl el voltam, de Anyut mindig nagyon vrtam haza.
Htves voltam, amikor Anyu rm bzott egy korbban kikelt cskos ht kiscsirkt, hogy etetgessem. Persze hozzm szokott, mire a tbbiek is kikeltek. Klnvlt a tbbitl, s a tykany bntani kezdte. gy az enym maradt, n neveltem fel, lett a Petyk, aki csaknem csaldtagknt tartozott hozznk. A kis kosaramban altattam, napkzben pedig kint voltam vele az udvaron, vagy a szlben. Nagy korban kikerlt a tykok kz, de amikor bejhetett onnan s szltam neki, messzirl szaladt oda hozzm, s replt fl az lembe. A kvetkez vben mr kt kiscsirkt adott Anyu nekem nevelgetni, de az egyik a Haleszban beleesett a Vargk ktjba s ez olyan nagy szvfjdalmam volt, hogy tbb nem akartam csirkt nevelni. A Petyk kimlsa pedig valsgos tragdia lett. Ktves korban 1951 koratavaszn megbetegedett, idnknt grcs hzta szegnynek a nyakt s semmit nem evett. Anyu behozta egy ldban a szobba s tmgetett bele nhny falat ennivalt, hogy legalbb hen ne vesszen. gy tengettk vagy kt htig. n ott ltem mellette s beszlgettem hozz. Kora reggel, amikor felbredtnk, a nevn szltgattuk Apuval s Petyk kln-kln mindkettnknek vlaszolt olyan krkog hangon, mint amikor a tykany a kiscsirkket csendre inti. Sajnos egyre gyengbb lett, mr nem brt felllni sem s Anyu kitette a konyhba. Reggelenknt onnan is felelt neknk. Mg az utols nap is, de akkor mr csak az n hangomra szlalt meg… De hamarosan jelentette Anyu, hogy Petyk mr nem l. Apuval elsirattuk … Azutn eltemette a kert aljba, ltetett r ibolyt, s nhny nap mlva, amikor mr csendesedett szomorsgunk, karjra vett engem – akkor mg tudott gy vinni – s levitt oda megmutatni a Petyk srjt.
Vigaszul ksbb Adlka nnitl, Apu btyjnak, Tassy Jzsi bcsinak felesgtl, egy kiskacst kaptam, amit Apu Kordlynak nevezett el. Egy kiskacsa is vgtelenl aranyos tud lenni. Klnsen mks volt, amikor lenyelte Dezs babjnak tengerszsapka bojtjt, de a sapka kint maradt oldalt a csrnl kerekedve … s Kordly gy jtt-ment krlttem, mintha mi sem trtnt volna. Volt olyan is, amikor az udvaron a fateknben egytt frdtem Kordllyal…
A kacsanevels azonban nem olyan egyszer, s nhny ht utn Kordly knytelen volt odaszokni a Tassy mamm kiskacsihoz.
Anyu szlei, Dancs Nagymamk is a kzelnkben laktak, itt, Cspn. Nagyapa egyszer kovcsmester volt, Nagymama hat gyereket nevelt. Nluk a nagyobb sszejvetelek voltak emlkezetesebbek inkbb, gy nagyszleink kszntsekor, Ferenc s gnes napon, amikor vagy „kttpite” slt, vagy disznvgs volt, ahol Anyu btyja, Dancs Laci bcsi a ht tlttt kposzta megevsvel bohckodott. Rajtunk kvl ott voltak ilyenkor Keresztanyk, Teruska nnik, Anti bcsik – nagyszleink gyermekei. Nagy esemny volt az is, amikor a legfiatalabb fivr, Dancs Dezs bcsi is hazajtt a dniai fogsgbl s nekem egy porcelnfej babt hozott…
A nagyobb unokk, Pataki Emil s ccse, Gyurka, valamint Horpcsi Tibi mr oda voltak tanulni. Kzben Dezs, a btym s Dancs Klri is valameddig, s akkoriban bizony csak Karcsonyra, Hsvtra jhetett haza a tanul az iskolbl. Teht volt, amikor csak Horpcsi Magda s n voltunk itthon az unokk kzl. Napkzben, amg kszlt a hjas tszta s ftttk a kemenct, n a konyha ablakban ltem, ott jtszottam s nztem a tloldalon lev iskola krl szaladoz gyerekeket…
Este a hlszobban volt a vacsora, a tertett asztalok krl nemigen volt hely kzlekedni. Egyik alkalommal, amikor mr Dezs, Klri is ott voltak, vacsora utn a gyerekek a „lopott” szdsveggel az gyak alatt gurultak t a tloldali zugba, ahol nyugodtabban lehetett szdzni, jtszani. Kisebb koromban n is tudtam gy tgurulni az gyak alatt s most is szerettem volna menni a tbbiek utn, de ez mr bizonytalan volt, hogy tjutok-e, s Anyu csak azt engedte, hogy az gyak tetejn hzzanak t…, de a sppeds dunnkban ez csak knlds volt, amit mr nehezen trtem akkor is…
Egyik nyron, hat-ht ves lehettem, a cspai bcskor a bazros strak mg itt voltak a kzeli piactren s biciklire ltetve engem is kivitt oda Anyu nzgeldni, vattacukrot enni. S sszetallkoztunk ott Dancs nagymamval, Magdval, Klrival. Nagymama vett neknk egy-egy apr veggyngyszemes gyermek rzsafzrt, amelynek a sznt mi vlaszthattuk meg, s n a zldet vlasztottam. Ez lett legkedvesebb rzsafzrem, melyet viszek magammal minden nagyobb utamra – kapaszkodva Szzanynk kzbenjr rk szeretetben…
Apu desanyja, Tassy mamm eredetileg varrn volt, de amikor magra maradt kt kicsi fival – Apuval s Jzsi bcsival, hogy meglhetsket biztostsa, a gyerekeket nagymamjukra bzva elment urasgokhoz szakcsnnek. gy kerlt vgl a tiszakrti plbnira, ahol ppen akkor trtnt a Mamm szmra klnsen megrz esemny, amikor a fiatal kpln frdni ment a gyerekekkel s szvgrcst kapva belefulladt a Tiszba.
Folytatjuk... |
Folytats IIIa
Megvendgelsnk a kzeli bencs zrdban trtnt. Oda Anyu biciklire ltetve vitt t engem. A bejratnl Nndor bcsi jtt elnk s az kedvessgvel ksznttt bennnket. Csupn maradt meg az emlkezetemben az ott zsibong emberek kzl. A tertett asztalnl a padon lve a gyerekek kztt, mr flelem tlttt el, mert a lbam nem rt le a fldre s Anyu sem volt a kzelben.
Az elsldozsi fnykpemhez a Dancs nagymama keresztekkel dsztett fehr trdepl imazsmolyra ltettek. Taln akaratlanul is annak elkpeknt, hogy az n ltem imdsgg legyen…
Valamikor sszel az iskolbl Nndor bcsi kldtt nekem egy msodikos olvasknyvet. Nagy rdekldssel nzegettem, olvasgattam s csupn nszorgalombl msolgattam belle a szvegeket, hogy gyakoroljam az rst, mert akkoriban mg frtelem csful rtam. S n akkor ennyitl mr msodikosnak reztem magam. Folytatsknt viszont mr csak az let iskolja kvetkezett…
Elismerten teht csupn fl osztllyal dicsekedhetem. Jl tudom, hogy itt, ebben az rsban csak gyermekszinten lehetek kpes elmondani mindazt, ami adatott az letben, de mgis igyekszem megtenni, mert gy rzem, tartozom ezzel mindazoknak, akik ismernek engem, figyelnek rm s tudni akarnak rlam.
Segts Istenem, hogy megtehessem… teljes szvvel, szeretettel s csakis a valsgot mondva… s amit elmondok, ldd meg Urunk azok szmra, akik olvassk majd valaha…
|
III.
Els szakadk
Kudarc, csalds csaknem naponta r minden embert, de azutn megy tovbb az let. Ha azonban iskolztatsnak kell elmaradnia, ez valami thidalhatatlan r marad az letben. Tovbbi sorsa csakis azon mlhat, hogy milyen mrtkben helyeztetett Isten kezbe, ahol adatott hely mindannyiunk szmra…
Ebben lett rszem nekem is.
Remlve, hogy htha ersdm, szleim egy vet halasztottak s ht ves koromban rattak be a cspai ltalnos iskola els osztlyba. Ekkor is csak szret utn kezdtnk, amikor Anyu mr rrt elhordani engem az iskolba. Emlkszem, a Dancs nagymamk szretn mg j rzssel jrkltam egy alacsonyabb szretelkd krl, amiben biztonsgosan meg tudtam kapaszkodni, de az iskolban mr csak pphogy megllni tudtam, amg rm adtk a kabtot. Mivel a tbbi gyereknl idsebb voltam, n akkor mr tudtam rni, olvasni. Ifj pedaggus unokabtym, Pataki Gyurka is tantgatott. Br ppen ezrt nem mertem tegezni, nem tudtam, hogyan ksznjek neki, s ez teljesen megkavart. Bujdostam elle s zavaromban nem rtettem, de nem is akartam rteni, amit mond. gy persze nem is boldogult velem.
Dezs azonban lerta nekem az ABC-t, amit azutn n lemsolgattam nhnyszor, s ilyen egyszeren, minden teketria nlkl, mris megtanultam s ssze tudtam olvasni a betket. Teht az iskolban tlttt id nekem akkor semmifle szellemi megerltetst nem jelentett, inkbb lveztem, hogy csupa olyant tanulunk, amit n mr tudok.
A rajzrkat klnsen vrtam, hiszen a tblra felrajzolt brkat hibtlanul, knnyedn le tudtam msolni s rmet okozott, hogy jl csinlom, Tth Ilona tant nnink megdicsrt rte. Lerajzoltam a tblra kitztt Mikuls kpet is, amivel a tbbi gyerek nem tudott mit kezdeni. Amikor Tth Ila nni frje, Horpcsi Nndor bcsi osztlyltogats alkalmval megltta a rajzomat, nagy piros 7-est rt be a rajzfzetembe. Ila nni r is mordult a kivtelezsrt, merthogy akkor ilyen mdon mg nem osztlyoztak.
A sznetekben Horpcsi Magda s Dancs Klri – 7. osztlyos unokanvreim jttek be hozzm s vittek ki olykor, de n akkor mr nagy voltam ahhoz, hogy lbe vegyenek s knos volt, ahogy vonszoltak engem. Dezs, a btym is hetedikes volt akkor, de r ott az iskolban nem emlkszem, taln mg nem jtt haza Kecskemtrl, ahol a piaristknl tanult. Az iskola llamostsa utn Anyuk vkzben hazahoztk t. Az iskolba biciklivel vitt-hozott Anyu engem, de akkor mr jttek a hidegebb idk. Az lett a vge, hogy megfztam s nagyon beteg lettem. Dezs ekkor mr biztosan itthon volt, mert Anyu napkzben az hazahozott vasgyn fektetett le a konyhban. Dezs buzgn jtszott velem, hogy lefoglaljon s ne akarjak felkelni…
Amikor jobban lettem, tbb mr nem tudtam a lbamra llni. Szleim nem ksrleteztek tovbb a tanttatsommal, hiszen a tl belltval kptelensg lett volna engem az iskolba elhordani.
Az els osztlyba jrsom gy mindssze egy hnapig tartott, de fogalmam lett az iskolai let zajlsrl s osztlytrsaim kzl bartnket, jtszcimborkat szereztem. Tth Ila nni – bizonyra vigaszul – megadta nekem a flvi bizonytvnyt, szinte csak megsaccolva tudsomat, csupa 6-ost rt be, mert ennyi hinyzssal 7-es mgse lehettem…
A kvetkez tavaszon, 1950-ben vittek Anyuk engem a Sweszterhez. tkzben a villamoson megismerkedtnk egy kedves jasszonnyal, aki elirnytott bennnket ahhoz az orvoshoz, aki az izomsorvadsos kislnyt izomtltetssel meggygytotta. Engem ez az orvos is elutastott… gy maradt a Sweszter, aki hitt abban, hogy vrkeringst javt simogatssal s imval meg tud gygytani, mint ahogy elmondsa szerint mr tbbeket meggygytott. El is kpzeltem papagjos, lestttett, krfolyoss belvrosi parnyi laksban, amg Anyukkal beszlgetett, hogy milyen lesz majd a magam lbn hazajnni kis szrke tavaszi kabtomban a buszmegllbl… Kt hetet tltttnk ekkor Budapesten Dancs Dezs bcsiknl, akinek mr felesge volt Irmuska nni. A Sweszter odajrt helynkbe kezelni engem. Ha a Sweszter kezelse lland programm lehetett volna, bizonyra sok tovbbi bajt megelzhetett volna, de ht Csprl nem jrhattunk fel ilyen gyakran.
Annyi bizonyos, hogy nagy kaland volt ez a kt ht is az n tndrvilgom szmra. Itthon nem gyztem meslni az esemnyeket Dezsnek.
azon a tlen babzott is velem. Nagy, reg bohcunk kpmsra ksztett egy kisebb bohcot s varrta a ruhkat neki. Akkoriban n mindenben utnoztam, s varrtam n is egy bohcot s azutn egsz babacsaldokat. Ksztettnk bababtort is gyufsdobozbl, kovsszal megragasztva, paprral bebortva. Ott Dezs bcsiknl az Irmuska nnitl kapott szp rzsaszn fonalbl babaszoknyt, kabtot horgoltam – akkor tanulva a horgolst, gy mg nagyobb rmmel hoztam haza, mint valami zskmnyt, s mutogattam Dezsnek. A fuccsbament gygyulst lenyeldesve, hogy az majd mskor lesz…
Hazajvetelnk utn kvetkezett az elsldozsom. Kaptam egy hittanknyvet s azt olvasgatva Anyu tantgatott a kvnt dolgokra. A templomi oktatsra a bencs Lcia nvr csak az utols napon vitt t. Kapaszkodni nem tudtam rendesen s is csak nehezen vonszolva vitt, alig tudva hogyan fogjon. Fltem, kicsszok a kezbl…
S ott a templomban is, az ugrndoz gyerekek kztt feszlyezve, knyelmetlenl ldgltem a padban, de azrt ert tudtam venni magamon a gynshoz is, amikor Brny esperes r odalt hozzm a padba. Bizalom volt Isten irnt a szvemben – ami rksg volt szmomra imdsgos let nagyanyimtl s Anyutl is.
A II. vilghborban egy leltt amerikai bombz Cspa hatrban zuhant le. Piltja megmeneklt. Elhagyott ejternyjnek knny, hfehr selymbl varrta Anyu az elsldozsi ruhmat. Fejdszem az eskvi koszorjbl, ftyolbl kszlt. Hossz hajamat rolniba sttte az Aputl tanult fodrsztudomnyval. Knnyen idomthat, selymes hajamat megcsodltk, de n zavartan, nehezen trtem ezt. Az sszecsukhat kis szkemen lve, a tbbi mozgkony gyerek kztt elsldozsom nnepsge is inkbb nyomasztott, mint felemelt volna. Ministrl unokabtym, Tassy Jen ksbb meg is jegyezte, hogy nem ltott engem nekelni…
Nem tudom, egyltaln mertem-e kinyitni a szmat, de tartzkodsom csupn a klssgekre vonatkozott. Gyerekszvem legmlyn reztem, hogy valami nagyon fontos trtnik… s a vers, amit meg kellett tanulnom, l valsgg vlik:
„Fehr szent ostyban, Jzus tged vrlak,
Hiszek, bzom benned, szeretlek, imdlak.”
Folytats...
|
IIa
S milyen gynyrsg volt a Karcsony! Meghallani, amint a msik szobban csenget az angyalka… s megltni a nyl ajtban feltnt, gyertyafnyben tndkl karcsonyft. Vagy amikor Dezs Ungor Lacival sznkzni vitt engem, le a laposra, t a kanlison. Ldt ktttek a sznkra, abba ltettek, de gy is nagyon fltem, hiszen lni sem tudtam olyan ersen, mint ms gyerek. Ungor Laci ugyan mr felntt fi volt, akire r lehetett bzni engem, de arra sem gondolt, hogy a szguldssal nem csak rmet okoz nekem s alig vrom, hogy visszatrjnk biztonsgot ad otthonunkba. A tli napstsben szikrz h fehrsge s a vasrnap dleltt bkje gy rzem, mr mindrkre vilgtani fog bennem…
Ungor Laci egybknt kztiszteletnek rvend valaki volt csaldunkban, akinek a megjelense mindig rmet jelentett. Azrt is, mert Apu egyik legjobb bartjnak fia volt, s azrt is, mert fvs hangszereken gynyren jtszott. Azt azonban is csak hossz mesvel tudta elrni, t-hatves koromban, hogy a trdre ltethessen, merthogy a zsebben kismadr van, amit persze hiba vrtam, nem jtt el. Amikor ksbb nluk jrtunk, kivitt az udvarra s az l tetejn ugrl verebekre mutatva mondta, hogy a kismadr ott van…
Azutn elsodorta ket a sors mg a krnykrl is. Tbb vtized utn levelet vltott Apuval. Bizonyra emltette neki Apu, hogy a kismadarat mg mindig emlegetem, mert a kvetkez levelre Laci a
adssgt trlesztve, valami jsgbl kivgott kt kismadarat brzol kpet
ragasztott fel, hogy dupln kldi, amit grt…
Azokbl az vekbl val nagy lmnyem volt az is, amikor a szobnk fodrszzletre nyl ajtajt Apu kinyitotta s a Nagy gygyszersz ugyancsak felntt fia Apu tangharmonikjt a nyakba vve odalt az ajtba, hogy lssk az zletben vrakozk is. valban mvszi tudssal jtszott, jtszott, a muzsika szpsgvel megbvlve bennnket…
A Te dicssgedre legyen Uram, hogy mr kicsi gyermekkoromban vilgod szpsgvel s szeretetvel tlttted be csordulsig a szvem – elhomlyostva ezzel a „kereszt rnykt”…
|
II.
A kereszt elfogadsa
Valamikppen minden ember hordozza a keresztet – ki slyosabbat, ki knnyebbet. Igaz az is, hogy mindenkinek a maga keresztje a legnehezebb. Nem mindegy azonban, hogy hogyan fogadjuk…
Vesztnket ltjuk-e benne, vagy Krisztus keresztjt s Isten akaratt keressk, az eszkzl vesszk, s vgigroskadozzuk vele egsz letnket, de Krisztust kvetve, s a Szeretetben nvekedve.
Nem tudhatom, hogy a szleimnek mennyi kesersget okozhatott gyermekk gygythatatlan bajnak tudomsulvtele, elfogadsa, elttem errl sosem beszltek. n mindig csak azt reztem, hogy fradhatatlan odaadssal teszik rtem mindazt, amit tehetnek, amire kpesek. Zgoldst, mltatlankodst Isten ellen, miattam, sohasem hallottam tlk.
A hittel, bkvel fogadott kereszt, egyben LETFA is … mert bizonyos, hogy a „kereszt rnykban” nem csak gytrelem sarjad, hanem egy olyan rzelemds, szeretetznben tndkl vilg is, amit csakis itt tallhatunk meg.
Ez ltetett engem is.
Br az n esetemben az sohasem volt igaz, hogy az ember beleszokik helyzetbe s az a termszetes, ami van. Nekem mr gyermekkoromban is az lett volna termszetes, ha n is tudtam volna szaladni, bjcskzni a tbbiekkel, s nagyon megszenvedtem, hogy ez nem lehetett gy. A Jisten azonban a „llek szrnyaival” krptolt, ami kiemelt engem az n szakadkaimbl. S krnyezetemben nem „a beteg gyerek” voltam, hanem csak a „Bubuci”, akit mindenki ddelgetett, de nem knyeztetett el. t-hatves lehettem, amikor Endrdi nni a templomban szrs szemekkel rm tekintett, mert n le-s fl jrkltam a padokban fogdzkodva, hogy utnozzam a rossz gyerekeket. Nekem ennyi is elg volt, hogy megszgyelljem magam s soha tbbet ne kvnjak ilyet tenni.
Az orvostl-orvosig jrs tovbb folytatdott, mert htha mgis… Kszlt cipbett is Pesten, ekkor Anyu ccse, Dancs Dezs bcsi segtett bennnket. Az emeleti legnyszobjban aludtunk a Rottenbiller utcban. Este ott ltem az ablakban, svran nzve a lent rolleroz gyerekeket…
Azutn kvetkezett Hajdszoboszl. Mostanban talltam meg egy Apunak szl levelet, melyben az Ipartestletek Orszgos Kzpontjbl rjk neki, hogy „Kzpontunk krelmt alapos megfontols trgyv tette s gy hatrozott, hogy kislnyt mjus elsejn ingyenes helyre, desanyjt pedig fizethelyre utaljuk be” – az IPOK debreceni gygydljbe kt htre. Ekkor hat ves voltam s errl a kt htrl mr sok emlkem van. A megrkezsnkkor bevezettek bennnket az dl fehr szobjba, mg itt is srssal kezdtem, s a Gondnok r nevetett, csfolt engem… Itt azonban Anyuval egytt mr jl reztem magam. Az dltrsaink igencsak nyugdjas korban lev nnik, bcsik voltak, gyerek egyedl n voltam, s gy engem itt klnsen kedveltek, s mindenkit nvrl ismerve, nfeledten ltem a felnttek kztt napjaimat. Meg van mg mindig az a kicsi szalma szatyor, amit Lapu nnitl kaptam…
Akkor mg elg btran tudtam jrklni, de csak fogdzkodva. A kzeli frd pletbe gy mentnk t, hogy egyik kezem Anyu fogta, a msikat Lapu nni. Visszafele azonban annyira elfradtam a melegvztl, kezelstl, hogy beleltettek egy felnttek szmra mretezett tolkocsiba s gy vittek a szllsunkra – amit azutn itthon, Dezsnek nagy szenzcival mesltem. A Gondnok r felesgt mindig megcsodltam, annyira szp, mutats fiatalasszony volt s gy jrt-kelt ott kzttnk, mint egy j tndr, s engem azrt is szeretgetett, mert neki nem volt gyereke. Egyik vasrnap dlutn az ebdlbe sereglettnk rdit hallgatni – n ott hallottam elszr rdit, mert neknk akkor mg nem volt. Jutka nni, a Gondnok r felesge is ott varrogatott a rdi mellett, s is nekelni kezdte, amikor a rdiban felhangzott „az desanymnak a haja fehr, mint a h…” Nekem az akkor olyan szvbemarkolan szp volt, hogy elkezdtem srni. Az ott levk rtetlenl fordultak felm, nem tudtk elkpzelni, mi lett velem, hiszen eltte mg semmi baj nem volt, de persze megmondani sem tudtam, hogy rzkeny gyermek szvemet mifle elrzet rinthette…
Hajdszoboszlrl nem emlkszem, hogyan jutottunk haza. Vonatjrs Cspra akkor mg nem volt s Lakitelekrl vagy Kunszentmrtonrl busszal vagy lovaskocsival lehetett idejnni. Elfordult, hogy ott kellett aludnunk kunszenti vagy tiszaugi rokonainknl. Amikor Hajdszoboszlrl megrkeztnk, mr itthon vrt az j cipbett, amely az id alatt kszlt el, amg oda voltunk. Betettk Anyuk a fehr cipimbe s ldtalpas lbaimmal gy egy kicsit biztonsgosabban tudtam lpkedni. Az itthonlt bkjben boldogan vettem be magam az resen maradt csirkeudvar szarkalberdejbe, ami tvolltnkben olyan magasra nvekedett, hogy nem ltszottam ki belle. Melengeten ders, verfnyes mjusi dleltt volt, s a virul sttlila szarkalbbokrok kztt, a pillangktl krlrpdsve, valami soha el nem ml gynyrsggel jrkltam ssze-vissza, magam sem tudva, mit akarok ott…
A haleszi emlkeim is ott kezddnek, amikor mg tudtam a lbamon jrni. Az els napsugaras tavaszi napokon szvrepesve lestem, hogyan ksztgette Apu a biciklijt… Megkereste a padlson a sajt kszts nyerget, amit ell a kormnyhoz szerelt fel s odaltetve engem, kimondhatatlan rmmel elindultunk a virgz gymlcsfk illatban frd, madrdalos Halesz-szlbe, ahol szlltetvnyeink s gymlcsfs kicsi nyri hajlkunk volt. J szomszdaink mr vrtak bennnket. Nyaranknt tbb idt tltttnk ott, mint itthon. Szomszdaink sokig emlegettk, amikor Anyu t-hat ves koromban felltetett egy szilvafra s n ott rkig messzehangzan nekeltem. A szabadban ptett vlyog tzhelynkn ftt fsts borslevesnl s a zldpapriks slt krumplinl finomabb eledel a vilgon sem ltezhet. Feledhetetlen lmny volt az is, amikor Anyu felhzta a lbamra rklt, hosszszr cipmet s a gunyhs terletnk szlkariba kapaszkodva nekiindultam szitaktt fogdosni – melyek a szlkarkon pihenve bevrtk, hogy n vatosan kzelegve a szrnyikat megfogjam.
Ltva Dezstl, a btymtl, hogy csukott szrnyaikat az ujjai kz fogva hozta ket, n is gy tettem s mindkt kezemen szitaktkkel megrakodva, diadallal trtem vissza Anyukhoz.
Kmletlen jtk volt ez, de azutn elengedtem ket. Knozni nem kvntam semmifle llnyt – egy csnya eset kivtelvel, de ebbe is egy bkt utl nlam regebb bartnm vitt bele, amikor hallra nyomkodtunk egy szegny varangyot…
folytats |
|